GÜNCEL

Süleyman Özışık : AKP Bank!..

Tarih
18 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık

Bir ay önce, yani doların 7.15 seviyelerinde olduğu dönemde, Katar Emiri Al Sani, Türkiye'ye 15 milyar dolar doğrudan destek verdiklerini açıkladı.  

Ne için?

Ekonomik olarak diz çökertilmeye çalışan Türkiye'yi ayakta tutabilmek için. Ekonomik darbe ile rehin alınmaya çalışılan Erdoğan'ın elini rahatlatmak için değil mi?

Peki...

Şimdi bir hayal kur sevgili kardeşim. 

Erdoğan'ın gelen o parayı maliye ve hazine kayıtlarına geçirmeden, doğrudan kendi faizli hesabına aktardığını, hatta gelen faizle çocuklarına maaş bağlattığını düşün! 

Bitmedi!..

Üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra o parayla bir banka kurdurduğunu, bankaya AK Parti'yi ortak yaptığını, hisselerin yüzde 28'ini de bu ortaklık üzerinden partisine nakit olarak aktardığını varsay. 

Şimdi Allah için söyle. 

Ne yapar, bu duruma nasıl tepki verirdin?  Muhtemelen sokağa iner, Erdoğan o parayı sahibi olan halka teslim edinceye ya da istifa edinceye kadar eylem üstüne eylem yapardın değil mi?

İyi de bunun birebir aynısı bu ülkede yaşandı be birader! Nasıl yaşandığını bilmiyorsan sana anlatayım.

1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı topraklarının işgal edildi. O dönemde Müslümanların yaşadığı zulüm ve Halife’nin Hıristiyanların elinde esir konumuna düşmesi üzerine, Hint Müslümanlarını harekete geçti. 

Kurulan dernekler aracılığıyla toplanan 875 bin lira Ankara’ya ulaştırıldı. 

Tam da yukarıda anlattığım üzere, bu para Maliye Bakanlığı kayıtlarına yansıtılmadı ve hazineye girmedi.

Peki ne oldu?

Doğrudan Mustafa Kemal Atatürk'ün Osmanlı Bankası'ndaki hesabına yatırıldı. Kurtuluş Savaşı için gönderilen paralara savaş hazırlıkları yapılırken dahi el sürülmedi. 

Paranın 500 bin lirası Büyük Taarruz’dan önce ihtiyaçların karşılanması için Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa’nın emrine verilse de, savaştan sonra 385 bin lirası Atatürk'e geri iade edildi ve bir daha hiç kullanılmadı. 

Hristiyanların esiri durumundaki Halife'yi kurtarmak için bile kullanılmadı. Bırakın kurtarmayı, bu paralar Osmanlı Bankası'nda yatarken, Halife önce yurt dışına sürgüne gönderildi, sonra da halifelik kaldırıldı.

İlginç değil mi?

Durun ama sonrası daha da ilginç. 

Mustafa Kemal Atatürk, halife için, ülkenin kurtuluşu için gönderilen o paradan, kız kardeşi Makbule Hanım’a da maaş bağlattı. 

Bunu ben söylemiyorum sevgili kardeşim, kızma bana! Bu bilgiyi Atatürk’ün yakınlarından Hasan Rıza Soyak bizzat hatıralarında anlatıyor. Şimdiye kadar buna itiraz eden bir CHP'li de çıkmadı!

İş Bankası'nın kuruluşuna gelince...

İş Bankası’nın kurucusu Celal Bayar, Mayıs 1982’de çıkan İş Dergisi’ne yaptığı açıklamada, “Atatürk ‘Git Osmanlı Bankası’ndan 250 bin lirayı al, bu işe başla’ dedi” diye anlatıyor.

Geri kalan paranın ne olduğu, nereye harcandığı ise bilinmiyor!

Bayar'ın verdiği bilgilere göre bankanın kuruluş sermayesi 1 milyon lira olarak belirlendi. Hindistan Müslümanlarından gelen 250 bin liranın dışındaki para ise tamamen Osmanlı Devleti'nin kaynaklarından sağlandı.

CHP kurulan bankanın yüzde 28'ine ortak edildi ve o ortaklık halen olduğu gibi devam ediyor. 4 CHP'li de bankanın yönetiminde görev yapıyor. 

O paranın bugünkü değerinin ne kadar olduğunu da söyleyeyim kardeşime...

Yaklaşık 22 milyar Türk lirası!

Peki ben bu tatsız hatırayı neden yazdım? 

Baktım ki Cumhurbaşkanı Erdoğan İş Bankası'nın kuruluşunu ve yönetimini eleştirdi diye çıldırmaya başladın. Baktım ki her zaman olduğu gibi yine "Hırsız Tayyip" sloganları atmaya başladın. 

Sana, inandığın ideolojinin kirli geçmişini hatırlatayım dedim. 

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Asmar54

  19 Eylül 2018 14:55
  2 0
  Süleyman bey her zamanki gibi damardan.....tebrik ediyorum. ....
 • VATANSEVER

  19 Eylül 2018 09:25
  1 0
  bu hırsız arsız partinin elinden bu bankayı alın sayın BAŞKOMUTANIM
 • Ekrem

  19 Eylül 2018 08:17
  0 0
  Chp nin kuruluşu bile hırsızlık ve yolsuzlukla desene.Morinyali hint muslumanlarinin Osmanliya yolladiklari paralardi onlar.Allahım azabinizi diri tutsun her daim
 • EĞİTİMLİLER

  18 Eylül 2018 15:46
  3 0
  CHP HİÇ PARA ALMIYOR GELİR SAĞLAMIYOR DİYENLER NEDENSE ERDOĞAN ŞİMDİDE BANKAYA GÖZ KOYDU DİYORLAR NEDENKİ
 • HAK DAVA

  18 Eylül 2018 15:32
  4 0
  VALLA KARDEŞİM BU KAFİRLERİN VE AKIL HOCALARI YENİ ASYA YAHUDİ KOMİTESİ KAFİR PİÇLERİNİN GÖTÜNE KAZIKTA ÇAKSAN ANLAMAZLAR ANALARININ KIÇINA YAŞ DEĞSE TAYYİP BECERDİ DERLER O DERECE FAŞİST VE AZGIN SAPKIN ERDOĞAN DÜŞMANIDIRLAR BU DOMUZLARA AMERİKA VE DOLAR DE KARISININ KIZININ ARKASINA GEÇ O KADAR PEZEVKLER YANİ
 • Anadolu cocugu

  18 Eylül 2018 15:22
  2 0
  Helal oslun Engin bey, bay Ke-Mal ve C(umhuriyetin) (i)H(aneyt) P(artisine) ve capulcularina iyi kapak olmus...
 • Gökdeniz

  18 Eylül 2018 15:21
  2 0
  Hamdi Çayan yazıyı okudum. Yazının neresinde hırsız kelimesi veya iması gördün bilmiyorum. Ama senin derdin belli. Atatürk ismini kendine kaşkan yapıp Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek. Hangi zihniyetin temsilcisi olduğunu söylemeye gerek bile yok.
 • habib uyar

  18 Eylül 2018 15:07
  0 0
  CHP kendiside çaklı saban okunu görmez ama başklarında saman çöpü arar
 • Süleyman

  18 Eylül 2018 14:49
  3 0
  İş Bankası kamuoyuna yaptığı açıklamada işin bu kısmına girmiyor. Ama her ne olursa olsun dünyanın hiç bir demokratik ülkesinde bir partinin, bir bankanın hissedarı olması durumu kesinlikle kabul edilmez. Böyle bir şey düşünülmez bile. Ama hala tek parti döneminin reflekslerini terk edememiş bir fosil zihniyet bu konu her açıldığında takoz olmaya devam ediyor.
 • Hamdi Çayan

  18 Eylül 2018 14:06
  0 10
  Size göre ATATÜRK hırsız rte sütten çıkmış ak kaşık ben tam tersini düşünüyorum saygılarımla
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;