SİYASET

Ergün Diler : İncirlik kahramanı

Tarih
02 Ağustos 2016
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler
Evet! Kaç gündür ulaşmaya çalışıyordum. Sonunda ABD'li DOSTUMU buldum! Özellikle böyle buhranlı günlerde her şeyi o bilirdi! Hiçbir yerde bulamayacağınız, göremeyeceğiniz, duyamayacağınız şeyleri paylaşırdı.
Yine öyle yaptı.
Öyle böyle değil. Peşinen söylemek durumundayım.
DOSTUM bana olanları ve olacakları eksiksiz anlatır.
Benim bunların hepsini inanın yazma durumum yok!
Özellikle önceden... O objektif olarak nakleder ama ben SORUMLULUK gereği yazamam.
Haklı çıkacağımı bilsem de...
15 Temmuz'la birlikte pek çok soru sordum. "Bu darbe girişiminin lideri kim?", "Emri kim verdi?", "Başarılı olsalardı HÜKÜMETİ kim kuracaktı?", "Cumhurbaşkanı kim olacaktı?", "Parayı kim bulup verdi?", "Hangi gazeteciler darbenin içindeydi?", "Genelkurmay'da neler yaşandı?", "Akıncı Üssü'nde neler oldu?", "İstihbarat neden eksikti?" ve "Erdoğan dışında herkes bu darbeyi nasıl biliyordu?" Sorular benimdi!
Ama cevap bulmak kolay değildi!
Amerikalı dostum yine imdadıma yetişti. Bir eli Beyaz Saray'da, bir eli Pentagon'daydı. CIA'da neler olup bittiğini de çok ama çok iyi bilirdi!
Ben burada cevabını bulamadığım soruları sordum.
O da her zamanki gibi bütün çıplaklığıyla cevapladı.
İnsanın kanını donduran gerçeklerden söz etti.
Öyle detaylar verdi ki; şaşırıp kalmamak mümkün değil.
Ve en kötüsü insanda "Biz hiçbir şey bilmiyoruz!" hissi uyanıyor.
Bunu hiç sevmiyorum.
Ama işimiz gazetecilik.
Doğru insana doğru soruyu sormak durumundayız.
Ben sordum...
İnanılmaz cevaplar geldi.
Hala şaşkınım.
Bakalım siz ne hissedeceksiniz.
Okuyun anlayın!
İşte o sohbet...
* 15 Temmuz'da neler oldu?
İtiraf etmeliyim ki Türkiye'de bir askeri darbe girişimi olacağına hiç ihtimal vermiyordum. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 3 parça olduğuna, Başkan Erdoğan'a yakın olan ekibin bunu engelleyeceğine inanıyordum.
Öncelikli olarak Başkan Erdoğan'a yakın isimlerin ordu içinde çok etkisiz olduğu ortaya çıktı.
15 Temmuz'un ilk sonucu bu!
* Sonuca geliriz! Kim yaptı 15 Temmuz'u?
Peki, darbe girişimini kim yaptı? Gülen hareketine bağlı askerler mi? Evet! Bunu kabul etmekle birlikte darbenin planlayıcısı Amerika (NATO askerleri), yardımcı oyuncular ise İngiltere ve Almanya. Merkel'in emri ile İncirlik'te lojistik destek sağlandı. Bu konuda hiç şüphe olmadığını belirtmeliyim. Buna net olarak inan. Zaten Almanya ile yaşadığınız İncirlik sürtüşmesini hatırla!
* İncirlik önemliydi yani?
Elbette! Bekle oraya geleceğim...
* Gelin artık ama!
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde GÜLEN'e bağlı askerler vardır.
Bunların büyük çoğunluğu ALBAYLARDIR! Paşalar da vardır ama bunların tek bağlı olduğu MAKAM GÜLEN değildir.
Albaylar bu darbenin içindeydi.
Hemen hemen hepsi! 400 kadar ALBAY yani! Sadece askerler değil ki! Erdoğan'ın yanında olanların bazıları da DARBENİN içindeydi!
Odasına kadar girenler DARBENİN merkezindeydi!
Gelelim İncirlik'e...
* Lütfen!
Darbe girişimi tek noktadan yönetildi. Merkez İncirlik Hava Üssü... İncirlik NATO'dur, NATO da İncirlik... Belki 5 NATO üssü daha vardır merkez olarak gösterilen ama İncirlik başkadır. İncirlik, Amerika için Türkiye'den çok daha önemlidir.
Komuta merkezi de bu nedenle İncirlik'ti.
* Biraz açar mısın? Darbe girişimini anlamamız lazım!
Tabii ki... Albay John C. Walker (İncirlik), Albay Michael Manion (İncirlik), Yarbay Timoty Cook (İzmir) ve Yarbay Mark Coker (Ankara)...
Darbenin arkasındaki isimler bunlardı.
Bunlar operasyonu yürüttü! Türk ordusu içindeki DARBEYE karışanlar ve daha üst rütbeli komutanlar dahil çok kişi bunlardan EMİR ALIRDI!
Darbecilerden pek çoğu Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'dan emir almaz bunlardan alırdı. Siz bilmezdiniz ama... Bunları bilmediğiniz için de 15 Temmuz'u anlamakta zorlanıyorsunuz!
Devam edelim...
* Evet! İlginç bir yere geldik çünkü!
Şimdi sizin doğru bildiğiniz yanlışı anlatayım!
* Lütfen!
Darbenin en önemli 4 komutanının görevleri de farklıydı.
Öncelikli olarak Başkan Erdoğan'ı alacak ekibi yöneten kişi Yarbay Timoty Cook'tu. Aralarında birçok CIA ajanının olduğu ekip Başkan Erdoğan'ı Marmaris'teki otelinden alıp, İzmir'deki NATO üssüne götürecekti. Burada özel bir iğne yapılacak olan Başkan Erdoğan artık eskisi gibi olamayacaktı.
* Büyük plan bu muydu?
Elbette! Başkan Erdoğan'ın ele geçirilme planında cinayet kesinlikle yoktu. Erdoğan ne kadar kayıp verilirse verilsin sağ olarak İzmir NATO üssüne götürülecekti.
Yapılan iğneden sonra, Ankara'ya transfer edilecek Erdoğan için zor günler başlayacaktı. Bazı paşalar önceden ayarlanmıştı. Suriye'deki kimyasal silah bile Erdoğan'ın üzerine kalacak bir suç olacaktı.
İhanetler mahkemede tavan yapacaktı. Yalanlarla Erdoğan yalnızlaştırılacaktı. Yanında bir tek ailesi kalacaktı. Büyük ihtimal bir sonraki adım LAHEY, yani SAVAŞ SUÇLARI MAHKEMESİ olacaktı... Bu adamlar planı böyle yaparlardı. Sen de bilirsin ki tek sonuç için yola çıkılmaz! Yalnız şunu unutma, bu plan hala yürürlükte!
Çöpe atılmış değil. Dikkat edin!
* Peki İncirlik'e dönelim. Sorularım var!
Önce ben bitireyim izin verirsen!
* Peki buyurun!
Sana kimsenin bilmediği bir şeyi söyleyeceğim.
* Çok mutlu olurum!
İncirlik'ten yönetilen darbe girişiminin başarısız olmasının nedeni, BİR TÜRK SUBAY! Bunu ilk kez duyduğunu biliyorum...
* Nasıl yani?
Darbenin başladığı ilk saatlerden itibaren her şey plana uygun gidiyordu. İncirlik'ten her nokta yönetiliyordu. Ancak o Türk subayı, kendi kararıyla İncirlik Hava Üssü'ndeki ilgili birimin elektriğini kesti. Daha sonra Ankara, bütün üssü elektriksiz bıraktı. İşte o andan itibaren darbe, başarısızlığa doğru yönlendi. Başkan Erdoğan'ı almaya otele giden Türk ekip, B Planı'nın bir parçası olarak harekete geçti.
Aslında Yarbay Timoty Cook'un CIA ajanlarından oluşan ekibi, Erdoğan'ı alacaktı. Onların başarısız olma ihtimali hiç yoktu. B Planı pek ihtimal dahilinde olmadığı için Türk ekip çuvalladı. Bütün acemiliğin nedeni bu! Kendilerine görev geleceğini bilmiyorlardı.
Zamanlama sorunları bu nedenle yaşandı. İNCİRLİK KÖR olunca bunlara "YÜRÜYÜN!" emri verildi.
Ama oyun bozuldu! Bozan da tek bir TÜRK SUBAY'dı!
EVET!
Korku filmi gibi yaşadığımız o gecenin daha pek çok bilinmeyen ayrıntısı var. Yarın inşallah devam ederiz. Bugünlük bu kadar.
Gazetenizi şimdiden ayırtın.
Yarın da inanamayacağınız ayrıntılar var. Burası TÜRKİYE...
Şaşırmamak gerekiyor ama elde değil...
Yarın ne mi var? O Türk subaya ne oldu? Kimler infaz için sırada?
Mısır örneği ne? Komuta kademesi işin neresindeydi? Kim ne biliyordu?
Orgeneral Ümit Dündar kim?
Erdoğan için yapılan plan ne? VE DAHA NELER NELER...
Hepsi yarın...
Bir NOT daha... Türkiye ne zaman NATO'ya girmek için müracaat etti? ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'un geliş tarihiyle bunun bir ilgisi var mı?


Takvim
2 Ağustos 2016

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • orhan

  06 Nisan 2022 22:32
  1 0
  tabi, tabi..!! ergenekon gerçekti.. balyoz zaten gerçek.. kabataşta tesettürlü bacıya saldırı kasetini hepiniz izlediniz.. bu da,tüm bunlar gibi "gerçek" yani..!!
 • A

  03 Aralık 2017 18:05
  3 0
  Rabbim hile yapanlara kendi hilelerinin altında bırakır inşallah. RABBİM CUMHURBAŞKANIMIZI VATAN VE MİLLETİMİZİ KORUSUN. ALLAH'A EMANET ALLAH'IN DEDİĞİ OLUR NOKTA
 • Sizofren

  30 Ağustos 2017 23:49
  4 0
  Merhaba diyorsunuz ki şimdi Cumhur Başkanını İncirlik Üssüne Götürecekler Özel Bir iĞNE yapacaklardı diyorsunuz, o zaman bu işin içinde ABD nin olduğu garanti tm garanti de neden ABD üssü var bu ülke de yoksa Türkiye'nin gücü yetmiyor mu incirlik üssünü kapatmaya, ya burada ben sizofrenim yada siz sizofrensiniz.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2024 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;