SİYASET

Zekeriya Say : “Elebaşı” dediler “liste başı” yaptılar!

Tarih
11 Nisan 2023
İzlenme
Kişi
Yazar
Zekeriya Say

Sadullah Ergin…

Siyasette ismini “Fazilet Partisinde Hatay İl Başkanı” olarak duyurdu.

CHP zihniyetine karşı hep mesafeli durdu…

Dönemin Ecevit hükümetini, “Merve Kavakçı’ya ‘ABD vatandaşı’ diyenler ve Meclis’e sokmayanlar, şimdi tüm yetkileri Amerika’nın memuruna teslim ettiler” sözleriyle eleştirdi.

1999 yerel seçimlerine, Fazilet Partisi’nin Antakya Belediye Başkan Adayı olarak girdi. Akabinde Adalet ve Kalkınma Partisi Hatay Kurucu İl Başkanı oldu.

3 Kasım 2002’deki genel seçimlerde, 1. sıradan Hatay milletvekili seçildi.

AK Parti’de krize dönüşen grup başkanvekilliği seçimlerini kazanarak 20 Mayıs 2003’te bu göreve getirildi. 8 Ekim 2004’te güven tazeleyerek bir kez daha grup başkan vekili oldu.

AK Parti'nin “maneviyatçı kanadına” yakın görüntü verdi.

2006 yılında, Hatay’da yapılacak 271 adet kamu ihalesinin partililere paslanması yönünde bürokratlara talimat verdiği iddia edilerek, ismi “Ali Dibo olayı”na karıştırıldı.

1 Mayıs 2009’daki kabine revizyonunda ‘Adalet Bakanlığı’ koltuğuna oturdu.

Balyoz, Ergenekon ve Askeri Casusluk gibi kritik davalar, onun bakanlığı döneminde yürütüldü.

Malum zihniyet tarafından, söz konusu davalara bakan ve bugün firarda olan FETÖ’cü hakim ve savcılara “kol kanat germekle” itham edildi.

Davalar sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı en çok yanıltan isim olduğu öne sürüldü.

Pensilvanya’da ziyaret ettiği Fethullah Gülen tarafından kendisine dikte edilen kanunların çıkarılmasına öncülük etmekle suçlandı.

CHP eski milletvekili Dursun Çiçek, askerlerin sivil yargıda yargılanmasının önünü açan kanunun gece yarısı, saat 01.00’de, çok az sayıda milletvekilinin olduğu zamanda, tam 13 dakikada dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve yardımcısı İbrahim Okur tarafından alelacele geçirildiğini söyledi.

Ergin için “FETÖ’nün siyasi uzantısı” nitelemesinde bulunan CHP’li Çiçek, onu örgütün savcılarını kurtarmaya çalışmakla suçladı.

2010 yılında gerçekleşen, FETÖ elebaşı Gülen’in “mezardakiler bile oy kullansın” diyerek oy topladığı, CHP zihniyetinin ise “FETÖ'cü yargı mensuplarının işini kolaylaştırmak için yapıldı” sözleriyle eleştirdiği “12 Eylül Referandumu”nun tepesindeki isim olarak gösterildi. 

FETÖ kapsamında tutuklanan ve etkin pişmanlıktan faydalanarak tahliye edilen HSYK’nın eski Başkanvekili Ahmet Hamsici, 2010 yılındaki referandumun ardından, Gülen cemaatinin belirlediği 108 adaydan 107’sinin Yargıtay’a üye seçildiğini söyledi.

Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden CHP eski Milletvekili ve Balyoz davası avukatı Haluk Pekşen, Hamsici’nin itirafı sonrası, “bu suç örgütünün kurucusu, yöneticisi ve elebaşısıdır” dediği Sadullah Ergin hakkında soruşturma açılmasını isteyerek, hakkında “Başkumpasçı” sıfatını kullandı…

İstanbul Barosu avukatlarından Burak Bekiroğlu da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak, Sadullah Ergin hakkında “FETÖ Silahlı Terör Örgütü yöneticiliğinden” suç duyurusunda bulundu…

O sıralar CHP Grup Başkan Vekili olan Kemal Kılıçdaroğlu ise 21 Şubat 2010’da,  partisinin Tokat il kongresinde yaptığı konuşmada, “Zaten bu ülkede gerçek anlamda adalet olsaydı, o kişi Adalet Bakanı olmazdı. Geçmişinde Ali Dibo markası olan bir isim, normal sağlıklı çalışan bir demokraside Adalet Bakanı olamaz” diyerek Ergin’i eleştirdi.

Aynı Kılıçdaroğlu, birkaç ay sonra, 18 Ekim 2010’da, bu kez “CHP Genel Başkanı” sıfatıyla yaptığı partisinin grup toplantısındaki konuşmada, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e “Bu ülkenin talihsizliği ne? Ali Dibo’cudan Adalet Bakanı olur mu? Sen uygar bir toplumda Adalet Bakanı değil, milletvekili olamazsın” sözleriyle yüklendi.

*

Takvimler 17 Aralık 2013’ü gösterdiğinde ise…

Türkiye o gün, FETÖ’nün emniyet ve yargıdaki militanlarını kullanarak seçilmiş meşru AK Parti hükümete karşı başlattığı 17-25 Aralık darbe girişimine tanıklık ederken…

Üyeleriyle genellikle subliminal olarak mesajlaşmayı tercih eden FETÖ’nün kapatılan gazetesi Zaman gazetesinde ilginç bir haber yayınlandı…

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü

Copyright © 2024 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;