DÜNYA

Deniz Gökçe : Trump’ın işi zor!

Tarih
10 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Deniz Gökçe

Donald Trump Ailesi aslında Almanya’dan ABD’ye göç etmişlerdi, ama İsveç’ten geldik demişlerdi. Sonra bir yazar İsveç’ten değil Almanya’dan geldiklerini yazan bir kitap yayımladı ve Trump Ailesi'nin hayata “gerçek yaklaşımları” ortaya çıktı. Ama başlangıçta bu durum pek basın tarafından gündemde tutulmamıştı.

Ancak zaman ilerledikçe Trump‘ın kendisinin ve çevresinin gidişatı iyice probleme girdi. Önce Trump’ın seçim kampanyasının Yöneticisi Paul Manafort, çeşitli sekiz ayrı sorundan dolayı ve de vergi ve banka kaçakçılığı nedeni ile ve de kanunlara uymadığından, sekiz ayrı davada mahkûm olmuştu. Mahkemesini izleyenler davayı izledikçe hayrete düşmüşlerdi. Çünkü Manafort uzun bir süre siyasetçi danışmanlığı yapmıştı ve mahkemeleri izleyen ve diktatörlere verdiği hizmetleri duyan kişiler de, hayretlere düşmüşlerdi.

Daha sonra ise Trump’ın uzun zamandan beri avukatı olan Michael Cohen da sekiz ayrı olayda vergi kaçakçılığı, hile ve de kampanya finans kurallarını saptırma nedeni ile mahkemelik olmuştu. Ama Cohen aslında Trump’ın sorunlarını ortadan kaldırmak ile uğraşıyordu.

Şimdi ortaya çıktı ki Cohen 2016 yılı kampanyasında, Donald Trump’ın önceleri cinsel ilişkisi olduğu iki sokak kadının paralarını ödemeyince, açıklama yapmalarına engel olmaya çalışmış, sonra da mahkemelerde parayı bir siyasi yönetici için kendisi ödediğini söylemişti. Yani Trump Cohen’e paraları vermiş ve kanunlara uymamasını söylemişti ve sonra da kendisinin haber ve katkısı olmadığını vurgulamıştı. Kadınların biri 130 bin dolar, diğeri ise 150 bin dolarlık cinsel ilişki fiyat anlaşması yapmıştı ve paralarını zorla alabilmek durumunda idiler.

Tabii bir de tartışılan, seçim öncesinde Rusya ile anlaşma sorunu vardı. Bu sorun seçim öncesi Trump tayfasının Ruslarla ilişki kurarak seçimde kullanılacak malzemenin bir kısmının Ruslardan sağlandığı iddiası ve konusu idi. Bu konu Bay Müller tarafından gündeme getiriliyor, ama detayları henüz tam açıklanmadı.

Ama diğer taraftan da “Fear: Trump in the White House” adlı ve de deneyimli ve şöhretli gazeteci Bob Woodward tarafından yazılmış ve bu ayın on birinde baskıdan çıkacak olan ve Trump’ın tüm günahlarını gündeme getiren kitap yolda. Kitap, bu ayın on birinde (yani önümüzdeki salı günü) basılmış olarak satışa çıkacak.

Ama bu kitaptan önce de, ABD’de 5 Eylül tarihinde New York Times’ta birinci sayfada ama sadece ABD baskısında yayımlanan ve kimin yazdığı bilinmeyen ve Trump’ı anlatan bir makale var ki Trump’ı perişan etti. Bu makale 7 Eylül'de ise aynen yurt dışında satılan New York Times gazetesinde de yazıldı. Türkiye’de New York Times alanlar (ben dâhil) bu makalenin tam metnini biliyorlar.

Tabii Trump delirmiş durumda! Sorunlar da büyüyecek gibi. Bakalım ne olacak! Zaman ne gösterecek!

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;