GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Şubat'ta Vatikan'a gidiyor

Tarih
16 Ocak 2018
İzlenme
Kişi
 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vatikan ziyareti 59 yıl sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılacak ilk ziyaret olacak. Papa Francis 28 Kasım 2014'te Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlanan ilk lider olmuştu. Erdoğan'ın ziyareti aynı zamanda bir iade-i ziyaret niteliği de taşıyacak.

Erdoğan ve Papa'nın görüşmesinde en önemli gündem maddesi Kudüs meselesi olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Şubat'ta Vatikan'a gidiyor

KUDÜS KONUSUNDAKİ TAVRI İÇİN TEŞEKKÜR EDECEK

Erdoğan, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etme ve büyükelçiliğini taşıma kararından sonra telefon diplomasisi yürüttüğü liderlerden olan Papa Francis'e, Kudüs konusunda gösterdiği tavırdan dolayı teşekkür edecek. Erdoğan, üç semavi din için de kutsal olan Kudüs'ün statüsünün korunması için ortak çaba harcamanın önemine vurgulayacak.

Erdoğan, bölgenin barış ve istikrarı için 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin vücut bulmasının şart olduğuna işaret edecek.

Erdoğan, Kudüs konusunda Papa Francis'in bundan sonraki süreçte vereceği desteğin önemli olduğu mesajını verecek.

Görüşmede ayrıca mülteci sorunu ekseninde Suriye ve Irak'taki son gelişmeler de ele alınacak.

LATİN AMERİKA TURUNA ÇIKACAK

Erdoğan, vatikan ziyaretinin ardından Venezuela, Brezilya ve Paraguay'ın da arasında olduğu Latin Amerika ülkelerine bir ziyaret gerçekleştirecek. Latin Amerika ziyareti sırasında ekonomik ilişkilerin yanı sıra başta Kudüs, Suriye ve Irak meseleleri olmak üzere bölgesel ve küresel konular ele alınacak.

"PAPA'NIN TAVRINI TAKDİRLE KARŞILADIM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs konusunda Papa Francis ile de telefonla görüştüğünü belirterek, "Sayın Papa'nın bu noktadaki tavrını takdirle karşıladım. Bu sürece takdirle karşılamamın sebebi daha sonra da yaptıkları açıklamalarla bu süreci onların da takip edecek olması, bizim aynı şekilde takip ediyor olmamız bir dayanışmayı ortaya koymuştur. Demek ki bu tüm insanlığın meselesi haline gelmiştir" açıklamasını yapmıştı.

 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Mamocan

    17 Ocak 2018 10:17
    4 1
    Atillanın diz çöktürdüğü dönemden, recep beyin lüciferyan papanın önünde diz çökmesine... Daha dün gülen papanın elini öptü diyenler, sözüm size... recep beyiniz kripto kardinalliğe adaylığını koydu sanırım. sonuçta kurandaki zeytin ayetine rağmen, zeytin ağaçlarını ve doğayı katliama götüren bir recep beyiniz var. eee hayvanlar insanlardan daha akıllıdır, onlar ALLAHI zikreder de siz görmezsiniz ayeti boşuna yok, bayrampaşadaki ATA selam olsun.
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;