EKONOMİ

Şeref Oğuz : Dolar obezitesi

Tarih
12 Ağustos 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Şeref Oğuz

Dün, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın "Yeni Ekonomik Model" sunumunu izlerken dikkatimi çeken, stratejik akıl ve katılımcılık sağlandığı takdirde, piyasaların içinde bulunduğu sıkıntıların aşılabileceği ancak bu sürecin kısa yolunun olmadığıydı.
Sonuçta dünyada giderek şiddetlenen bir ticaret savaşı var. 17 ülkede sıcak çatışma varsa, 192 ülke ticaret savaşının cephesi haline gelmiş ve Trump'un istikrarsızlaştırdığı küresel arena yangın yerine dönmüş durumda.
Hal böyleyken Türkiye'nin bu yangından etkilenmemesi söz konusu olamazdı. Nitekim etkilenmekle kalmayıp, bu süreçte en fazla hedefe konulan ülke halini aldık. Dolar üzerinden bulandırılmaya çalışılan zihinlere bakıyoruz, gördüğümüz şudur:
Dolar 2 liradan 3 liraya 25 ayda çıkmış... 3 liradan 4 liraya tırmanışı ise 30 ay almış. Fakat 4 liradan 5 liraya seyahati; yalnızca 4 ay alırken 5 liradan 6 liraya tırmanması, günler hattasaatlere sığdırılmış... Bunun bilinçli bir dezenformasyon olduğu aşikâr.
Kaldı ki Bakan Albayrak konuştuğu anda Trump'un çelik ve alüminyuma ek vergileri katlama kararını Twitter üzerinden ilanı, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı dış tehditlerin boyutunu göstermesi açısından ilginçtir.
ABD ile sorunlarımız yumağında Rahip Brunson, sıradan bir bahanedir ve asıl sorun doların rezerv para kalmasına yönelik Trump'un "intikamcı" tutumudur. Brunson sorunu çözülse, S400, İran ambargosu ve diğer tıkaçların devreye alınacağı aşikârdır.
Benim önem verdiğim, bu süreçte kendi tutumumuza dairdir ve lirayı yuvarlamaya çalıştıkları itibarsızlık çukurundan çıkarabilmek için bizim de üzerimize sorumluluk düştüğü gerçeğidir. Çukurdan çıkmak için yapılması gereken ilk adım, kazmayı bırakmak olmalıdır.
Ne mi demek istiyorum? Bizler küresel 2 markadan birine 7 milyar, diğerine 6 milyar $ harcadık ve akıl açığımızı akıllı telefonla kapama gafletine düştük. 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  13 Ağustos 2018 16:12
  0 0
  ürün barkodlarında 869la başlıyanlar türk malıdır. oktay saral bey twitte yazmış. siz de nasiplenin diye yazdım. hadi bakalım.
 • hursit dilaver

  13 Ağustos 2018 15:26
  0 0
  LAK LAK ETMEK KOLAY. AYFON TELEFONLARA YÜZDE 300 VERGİ KOYMAK İÇİN NE BEKLERSİNİZ. BİZ ÖYLE KALLEŞLİK YAPMAYIZ, ABD DEĞİLİZ Mİ DERSİNİZ ACEP.ABD NİN YAPTIĞI AYIBA KARŞI AYIPLA CEVAP VERMEYECEĞİZ Mİ DERSİNİZ: ABD UTANSIN MI DERSİNİZ.o zaman ben bir ayfon alıp KAHROLSUN AMERİKA diye twit atacağım.siz de yapın.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;