DÜNYA

Serdar Turgut : O üç haberin anlattığı büyük Türkiye

Tarih
23 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Serdar Turgut

Ortadoğu'yu ve bölgemizi yazanların takip etmesi gereken bir yayındır Al Monitor sitesi. ’Türkiye’nin nabzı’’Suriye’nin nabzı’ gibi bölümlerde bölgedeki her ülkede yaşanan gelişmeleri ve ayrıca Moskova ve Washington’u ele alıp bilimsel yazılarla işlerler.
Bir süredir dikkatimi çekiyor. Özellikle Suriye bölümündeki haberlere baktığınızda Türkiye’nin ne kadar önemli, ne kadar büyük bir ülke olduğunu net olarak görebiliyorsunuz.

Örneğin rastgele seçtiğim bir günde Suriye bölümündeki ilk üç haber şöyleydi.

1- Fırat Kalkanı bölgesinde Türkiye’nin sosyal ve kamusal hizmet faaliyetleri artıyor.
2- Türkiye bölgede motorlu araçlar bürosu kurdu.
3- Türkiye genç Suriyeliler'e meslek kursları açtı.

Arşivlerinde ayrıca Tükiye’nin açtığı okullar, verdiği sağlık hizmetleri, yaptığı yollar ve altyapı yatırımlarıyla ilgili birçok haber de var.
Sadece o günkü haberler bile Türkiye’nin bölgede diğer ülkelerden ne kadar farklı, ne kadar önemli bir iş yaptığını açıkça gösteriyordu.
Diğer ülkeler Suriye bağlamında sadece askeri güçleri ile anılırken, buna da fazlasıyla sahip olan Türkiye 'soft power'ını (Yumuşak güç) ortaya koyup çok önemli sosyal işlere imza atıyordu.

TÜRKİYE KALPLERİ KAZANIYOR

Türkiye bölgede sadece askeri gücüyle değil bölge insanının kalplerini de kazanarak var oluyor.
Washington’daki tarafsız uzmanlar Türkiye’nin bu tavrının öneminin farkındalar; ülkenin siyasi geleceğinin ve yeniden inşasının konuşulması aşamasına gelindiğinde bunun Türkiye’ye büyük avantaj sağlayacağını belirtiyorlar.
Bunun dışında bölgede YPG’ye karşı verilen mücadelede de bu 'yumuşak gücümüz'ün çok önemli bir etkisi var.
Çünkü YPG kendisinin bölgede yeni bir yönetim modeli oluşturacağını iddia ediyor. 
Onların bu iddiasına karşı Türkiye, "Şu anda yaptıklarımla bölgede düzgün sosyal hayatı, altyapısıyla, inşaatıyla, kamusal hizmetleriyle bir tek ben sağlayabilirim" diyor ve bunu her gün insanlara somut gösteriyor.
Şu ana kadar olan somut gelişmeler Arabıyla-Kürdüyle Suriye halkının geleceğinin Türkiye olmadan inşa edilebilmesinin mümkün olmadığını gösteriyor.
"Bölgenin asıl lideri Türkiye’dir" denildiğinde buna şüpheyle yaklaşanlar varsa Kuzey Suriye’de neler yaşandığına ve oradaki halkların Türkiye’yi ne kadar sevdiklerine bir baksalar gerçeği görecekler. 
Askerinin, istihbaratının gücünü zaten dünyaya göstermiş olan Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde bölgede ortaya muazzam bir vizyon koyuyor. Bu vizyonun orta-uzun vadede tüm Ortadoğu'da sonuçlarının görüleceğine eminim ben.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;