DÜNYA

Serdar Turgut : Bugün Amerikan yönetim birimlerinin gözü Türkiye dahil üç global noktada olacak

Tarih
18 Mart 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Serdar Turgut

Amerikan yönetiminin Suriye ve bölgemizle ilgili birimleri açısından pazartesi önemli bir gün. Bugün yönetimin bu birimleri Türkiye dahil üç global noktadaki gelişmeleri yakından izliyor olacaklarını söylüyorlar.

Wahington’a bugün önemli haberler gelmesinin beklendiği yerler ve beklenen gelişmeler şöyle.

 

ANKARA'DAN GELECEK HABER 

 

1- En önemli haber Türkiye’den bekleniyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün Türkiye’de olacak. Lavrov’un Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yapacağı görüşmelerde Suriye öncelikle ele alınacak ve Amerikan askerlerinin çekilmesi durumunda Menbiç ve Fırat’ın doğusundane tür gelişmelerin yaşanacağı görüşülecek.

Rusya son olarak Menbiç’ten Amerikan askerlerinin çekilmesinden sonra şehrin güvenliğini kendilerinin sağlayabileceği çıkışını yapmıştı. Fırat’ın doğusunda da kendileri ve rejim güçlerinin olması görüşü var Rusya’nın.Bunların masaya yatırılıp bunlar üzerinde çetin bir görüşme olması bekleniyor Washington’da bugünden itibaren. Washington’daki birimlere göre bu Suriye’nin geleceği ve barış şansının ne olacağı konusundaki en kritik günlerden bir tanesi olabilir. Her şeyin Türkiye’den gelecek habere bağlı olacağı yorumlanıyor burada ve Amerikan yönetimin tavırlarının Ankara’dan gelecek mesajlara göre netleşeceği de belirtiliyor.

 

POMPEO'NUN GÖRÜŞMELERİ 

 

2- Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bugünden başlayarak bölgemizde Kuveyt, İsrail ve Beyrut’u kapsayan önemli bir diplomatik tura çıkıyor. Gezisin ilk durağı olan Kuveyt'te, Amerika-Kuveyt stratejik diyaloğu toplantısı var. Bu toplantıda Amerikan yönetimi, Kuveyt ile Suriye’deki gelişmeleri de öncelikle konuşmayı düşünüyor ve gündemini buna göre hazırladı. Katar ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki anlaşmazlığın çözümü için ve bir uzlaşma olmasına yönelik çabaları süren Kuveyt’ten bu konuda gelinen son noktanın ne olduğu ve bundan sonra nelerin yapılması gerektiğini de Amerikan yönetimi ciddi bir şekilde ele almayı planlıyor. Washington bu görüşmelerden Suriye’ye yönelik ne gibi sonuçlar çıkacağını da merakla bekliyor.

 

TAMPA'DA ÖNEMLİ TOPLANTI

 

3- Amerikan askeri komutanlığı (US Central Command) bugün Körfez İşbirliği Ülkeleri (Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Bahreyn ve Oman ) savunma bakanlarını Tampa Florida’da toplantıya alıyor. Bu toplantıya Körfez İşbirliği Ülkeleri'ne ek olarak Mısır ve Ürdün de katılacak.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü

Copyright © 2024 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;