GÜNCEL

Mehmet Barlas : Bir zamanlar Türkiye de tıpkı Sudan gibi değil miydi?

Tarih
13 Nisan 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
Sudan'da askeri darbe sonrasındaki gelişmeleri izlerken, kendimi "Zaman Tüneli"ne girmiş gibi hissettim. Askeri darbeyi yapanlar Devlet Başkanı Ömer El Beşir'i tutukladıktan sonra, bir ay boyunca saat 19'dan sonra sokağa çıkma yasağı getirmişler.

Bir pazar günü
1960'ın 27 Mayıs'ı bir Pazar günüydü. Levent'teki evlerinde ilk gecelerini geçiren İsviçreli Dr. Poffet ve eşi o gün bir öğleden sonra yürüyüşüne çıkmışlardı. Dr. Poffet İsviçre'nin Sandoz şirketinin ilaç fabrikasını kurması için İstanbul'a tayin edilmişti.

Pencereler açılıyor
Poffet çifti güneşin yolları ve ağaçları parlattığı o Mayıs günü, Levent'te yürüyorlardı. Hiç beklemedikleri bir ilgi görmeleri onları şaşırtıyordu. Çünkü onlar el ele Levent sokaklarında yürürlerken, yol üzerindeki evlerin pencereleri, açılıyor, o pencerelerden sarkan insanlar onlara seslenip, el sallıyorlardı.

Meğer neymiş
Oldukça geç ne olduğunu anladılar. Çünkü o Mayıs günü TürkiyeCumhuriyeti'ndeki ilk askeri darbe yapılmış ve sokağa çıkma yasağı koyulmuştu. Poffet çifti bu yasağı bilmedikleri için, yol üzerindeki evlerin pencerelerini açanlar onların başlarına bir şey gelmesin diye onları uyarıyorlardı. Poffet'ler ise, Levent semtindeki ilk günlerinde komşularının onlara hoş geldin dediklerini sanarak mutlu oluyorlardı.

Beşir'in kaderi
Evet... Bugünün Sudan'ını dünün Türkiye'si gibi izlerken hüzünleniyorum. Bize dost olan Devlet Başkanı Beşir'in kaderi, benim de yüreğimi yakıyor... Sudan'da ordu, devlet televizyonu binasını kuşattı ve bazı askerler içeriye girmiş... Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in tutuklandığını duyurduktan sonra, ülkeyi kurulacak askeri konseyin yöneteceğini, 3 ay boyunca ülkede olağanüstü hal ilan edileceğini belirtmiş.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hakki

  15 Nisan 2019 21:34
  0 0
  abd is basinda dunyada nerde bir darbe var sa icinde abd vardir
 • vatan sevdalısı

  15 Nisan 2019 21:13
  0 0
  aynen öyleydi.. ama hala o duruma çekilmeye çalışılıyor.çalışılacakta.kolay olmayacak.kadnil-fetö cia nın içte temsilciliğini yapan zihniyet mevcut.milli irade ve değerleri halkı seçen kazanır.halk yemez o tür şeyleri artık ama bunu muhalefet birliği kendi deyimleri ile (suriye ortamına çekmek için oradaki adı:dem.güç birliği laftasınıda soktular)yiyor sanki o.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;