SİYASET

Mehmet Barlas : Kılıçdaroğlu, HDP’nin oyuncağı oldu

Tarih
18 Mart 2023
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
İyi Parti Lideri Meral Akşener'in masayı devirmesinin ardından muhalefet cephesindeki kaosun yarattığı hasar tartışılırken şimdi de 7'li koalisyonda CHP-HDP krizi konuşuluyor.
Bildiğiniz gibi 7'li koalisyon masasının cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nun 18 Mart'ta HDP'yi ziyaret etmesi bekleniyordu. Sonra bu görüşmenin ertelendiği açıklandı. CHP'li kulislerde "Şehitler Günü" nedeniyle bu görüşmenin ertelendiği konuşuldu. Aslında bu erteleme gerekçesi, HDP ile görüşmenin kamuoyu nezdinde şehitlere de bir saygısızlık olduğunun itirafıydı. Neyse konumuz o değil.
Dün, CHP-HDP görüşmesinin ertelendiği açıklandı ama bir tarih verilmedi. 
Seçimlere 57 gün kala böyle bir görüşme erteleniyor ve tarih verilmiyor. Sizce de garip değil mi?
Kılıçdaroğlu'na ertelemenin nedeni soruluyor. Kemal Bey, "Bunu bana değil, ev sahibi HDP'ye sorun" diyerek kafaları daha da karıştırıyordu.

Gazeteciler belirsizliği çözmek için bu sefer HDP'nin kapısını çalıyordu. Parti genel merkezinden yapılan açıklamada, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun partimize yapacağı ziyaret, program yoğunluğundan dolayı ileri bir tarihe ertelenmiştir" deniliyor.
Merak ediyorum; HDP'nin, 14 Mayıs seçimlerinde açık destek verdikleri cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu ile görüşmekten daha önemli nasıl bir gündemi olabilir? HDP ne oldu da Kılıçdaroğlu'na "Gelme, çok işimiz var" dedi.

'ÖCALAN VE DEMİRTAŞ'A ÖZGÜRLÜK' KONUSU MU DAYATILIYOR?
İlk bakışta "CHP ile HDP arasında bir tiyatro mu oynanıyor?" sorularının sorulmasına yol açan bu randevu iptali meselesinin birkaç nedeni olabilir.
"Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek verirken hiçbir ön şartımız yok" diyen HDP, iş ciddiye binince beklenmedik şartlar mı ileri sürmeye hazırlanıyor? Almanya'da Abdullah Öcalan'a selam gönderen HDP'li Sezai Temelli, "Yeni sürecin inşasına HDP öncülük edecek" diyerek artık daha fazla müdahil olacaklarını ima etti. HDP'nin, bakanlıklar başta olmak üzere "Öcalan, Demirtaş ve Kavala'ya özgürlük" meselesini de masaya getirmesi kimse için sürpriz olmasın.
Kılıçdaroğlu tek başına karar verecek pozisyonda olsa bu dayatmaların hepsini sorgusuz sualsiz kabul eder. CHP'li Ünal Çeviköz'ün açıklamalarını okumuşsunuzdur.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü

Copyright © 2024 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;