DÜNYA

Kürt ajan Gabari konuştu

Tarih
06 Ocak 2016
İzlenme
Kişi
Yazar
Özel Haberci

 

Kürt ajanı İbrahim Gabari, Diyarbakır, Nusaybin ve Cizre'de hendeklerin kazılmasının tesadüf olmadığını, hendekleri İran'ın kazdırdığını söyledi.

 

Gabari, Al Jazeera Türk'e bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

 

Gabari'nin açıklamalarından satırbaşları:

 

Eski ajan Gabari, şimdilerde KDP'nin dış ilişkiler bürosundaki görevinin yanı sıra, yerel medya organlarında siyasi analist olarak yazılar yazıyor, televizyon programlarına katılıyor. En çok ele aldığı konu ise Kürt halkının geleceği. PKK’yı ve Abdullah Öcalan’ı gençlik yıllarından beri izleyen Gabari, PKK’nın Türkiye, Irak ve Suriye’deki son stratejisini de eleştiriyor:

 

PKK, İRAN İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

 

“Ben bir Kürdüm ve halkımın haklarını Türkiye’de, Suriye’de, Irak’ta, her zaman ve her yerde savunurum. Ancak Kürt haklarını savunuyorum bahanesiyle ortaya çıkan ve Kürt halkının asıl düşmanlarından İran ile işbirliği yapan PKK’yı kabul etmem mümkün değil. Türkiye dışı ve hatta bölge dışı güçlerin maşası, işbirlikçisi haline geldiler. PKK, İran ve Rusya’nın maşası oldu”.

 

"HENDEKLERİ İRAN KAZDIRIYOR"

 

Nusaybin, Şırnak hattındaki operasyonlar nedeniyle Türkiye ve Irak Bölgesel Kürt yönetimi arasındaki sınır kapısının kapandığını hatırlatan Gabari, söz konusu bölgelerde PKK uzantılı grupların silahla şehre inmesinin tesadüf olmadığını düşünüyor:

 

PKK ENERJİ HATLARININ GEÇTİĞİ YERLERİ HEDEF ALIYOR

 

"Sayın Barzani ile Türk yönetimi ne zaman bir konuda anlaşsa, İran maşası Cemil Bayık ve PKK bir yerlerde harekete geçiyor. Şimdi de bunu Rusya desteği ile yapıyorlar. Irak Kürt Yönetimi ve Ankara arasında petrol ve doğalgazın boru hatları ile Türkiye’ye taşınması konusunda anlaşmalar yapıldığı bir dönemdeyiz. 

 

PKK bu enerji hatlarının geçtiği bölgelerde kurtarılmış bölge diyerek olaylar çıkartıyor. Kazılan hendeklerin her biri barış yoluna, Kürt halkının haklarını elde etmesi yoluna konmuş bir engeldir. Hendekleri de İran kazdırıyor."

Kaynak : Al Jazeera
6 Ocak 2016

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;