GÜNCEL

Hasan Öztürk : Günümüzün Nuri Demirağ’ı, Vecihi Hürkuş’u Özdemir Bayraktar bu dünyadan uçup gitti

Tarih
19 Ekim 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Hasan Öztürk

İki kez karşılaşmıştık. İki kez selamlaşıp hal hatır etmiştik. Karşılaşmalarımız öncesinde sadece ismini duyardık. Sadece uzaktan takip ederdik. Rahmetli Erbakan ile kader birliğini, “motor”, “sanayi”, “milli üretim” konularına olan hassasiyetlerini bilirdik.

Bu iki görüşmemizde selamlaşırken sadece o yönlerini değil “babacan” tavrına da şahitlik etmiştik. Yaşı çok ileri değildi ama vücudu yorgundu. Kronik hastalıkları vardı. Yorgunluk yüzüne de yansıyordu. Konuşurken sakin sakin konuşuyor, yürürken ağır adımlarla yürüyordu.

Onu Türk Savunma Sanayii’nin gurur kaynağı İnsansız hava araçlarının (İHA) fikir babası olarak bildik.

Oğulları Selçuk ve Haluk Bayraktar’ın bayrağı devralmasıyla dünyada savaş paradigmasını değiştirecek işlere imza attılar.

Erdoğan'dan dünürü, 'İHA ve SİHA'ların fikir babası' Özdemir Bayraktar için taziye mesajı... 'Kıymetli dostum'Baykar’ın geliştirdiği İHA ve SİHA’lar, Karabağ’dan, Libya’ya, Suriye’den, Türkiye içindeki terörle mücadeleye kadar bir çok alanda bilinenin dışında bir yöntemle savaşın ve mücadelenin seyrini değiştirdi.

Sadece, İHA ve SİHA’nın fikir babası değildi. Aynı zamanda doğrudan hava araçlarının dizaynını, yani tasarımını da yaptı.

En son Akıncı TİHA ile bin 275 km menzilli “keskin nişancı” bir taarruz silahını Türk Silahlı Kuvvetleri’ne armağan etti.

Ve dün, çağımızın Nuri Demirağ’ı, çağımızın Vecihi Hürkuş’u vefat etti. Özdemir Bayraktar geride Baykar gibi bir dev şirket ve koç gibi evlatlarını bu millete ve Türkiye’ye tereke olarak bırakıp darul bekaya irtihal etti.

Bugün Fatih Camii’nde öğle namazından sonra Özdemir Bey’i ahirete yolcu edeceğiz.

Mekanı cennet olsun. Geride bıraktığı yakınlarına sabır dilerim. Milletimizin başı sağ olsun.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;