DÜNYA

Ergün Diler : Gaza geldiler

Tarih
12 Kasım 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

12 Kasım 2014...
Abdülhamit Han, Alman mühendis Paul Groskoph ve Habip Necip Efendi'ye kendi cebinden bütçe ayırdı. Bugünkü Güneydoğu sınırımız ile Musul ve Kerkük'ü içine alan bölgede petrol arama çalışmaları yapmalarını istedi!
Bu iki yetkili isim, söylenileni yapmak için yola düştü! Bölgeleri parsellere ayırıp detaylı çalışmalara imza attı!
Uzun ve zor bir koşuşturmadan sonra PETROL RAPORU ve HARİTASI Sultan'a sunuldu! Daha ortada ne Balfour Deklarasyonu, ne İsrail'in kurulma planı ne de Birinci Dünya Savaşı vardı! Ama Türk AKLI geleceği görmüş ve önlem almıştı!
Bu petrol haritası, 1901 yılında sunulduktan sonra İngiliz-Yahudi işbirliği iyice pekişti!
Bu tarih Osmanlı'nın yıkılışı için bütün elleri birleştirdi!
Cumhuriyet tarihi boyunca söylemesek de MUSULKERKÜK hep bizimdi! İnip gidemedik! Gidip bayrak dikemedik!
Ama bizimdi!
Olmazsa olmazımızdı! Özal bu konuda en çok öne çıkan liderdi! Asker istemediği için operasyon gerçekleşmemişti!
Ama Ortadoğu'da sorun hiç bitmedi, bitmeyecekti! Osmanlı'nın çıktığından beri bölgeye adalet gelmemişti! Dışarıdan çizilen sınırlar, sorunları içten içe büyüttü! Savaşlar, darbeler, cuntalar, kan ve gözyaşı hiç eksik olmadı! Peki şimdi bölgede neler oluyordu? Daha önce yazmıştım...
Ama geçtiğimiz günlerde tekrar izleyince gülümsedim! Yeri geldi yine oradan devam edelim...
Uzun ve sert gagalı bir kuş türü yılın belli zamanında, belli miktarda bala ihtiyaç duyuyordu.
Koku alma yoluyla da balı nerede bulacağını çok iyi biliyordu. Kuş kendisinden beklenmeyecek kadar akıllıydı. İçinde NAVİGASYON cihazı taşır gibiydi! Hedefi bulduktan sonra geri çekiliyor ve plan yapıyordu!
Amaç BALI götürmekti! Ama kahramanlık yapmadan zafere ulaşmak istiyordu!
Arıların üstüne kendi gitmiyordu.
Bir çözüm için havada uçup saatlerce PARTNER arıyordu.
Aradığını çok geçmeden buldu.
PORSUK'a benzeyen her tarafı tüylerle kaplı bir hayvanı rahatsız etmeye başladı. Sorti üstüne sorti yapınca tüylü hayvan sinirlendi ve kontrol dışına çıktı! Artık öfkesini, tepesinde uçan KUŞ kontrol ediyordu!
Sinirlenen hayvan bir süre sonra dayanamadı ve kendisini taciz eden kuşun peşine düştü. Tepesindekinin de isteği buydu zaten! Alçaktan uçarak, onu istediği yere çekti!
Hayvan tam yorulup takibi bırakmak üzereyken KUŞ yine onu türlü oyunlarla BALIN OLDUĞU ağacın dibine kadar getirdi. Uzun, zor ve akıl dolu bir operasyondu!
Kendisini tehlikeye atmadı kuş!
Kokuyu alan hayvan hiç düşünmeden yorgunluğunun karşılığı olarak ÖDÜL gördüğü kovana elini daldırdı! Ortalık karıştı! Bir anda bomba düşmüş gibi oldu! Kovanı alan hayvan, milyonlarca arının saldırısı nedeniyle canının derdine düştü! Kovanı bırakıp arılarla mücadeleye başladı! Kavga, kovandan uzak bir yere taştı! Arılar ile geri adım atmayan hayvan düello ile vakit kaybederken etrafı kolaçan eden KUŞ, süzülüp kovanı aldı ve yükseldi!
Aklını kullanan KUŞ ihtiyacını büyük bir keyifle giderirken, ardında büyük bir kaos bıraktı! Savaşan taraflar tuzağa düştüğünü çok sonra anlayacaktı! Ama iş işten geçmiş olacaktı! Bizim muhalif basın her defasında "Esad ile Erdoğan çok iyi dosttu! Neden Esad'ı yalnız bıraktı?" diye eleştiri yağdırırdı! Ama pek çoğu olayın arka planına seyahat etmezdi! Esad olayı da böyleydi!
Suudlar petrolün kralı ise, Katar da GAZ'ın imparatoruydu! Erdoğan'ın, Katar emiriyle olan yakınlığı "SIR" değildi! Babasıyla da kendisiyle de arası çok iyi idi! Katar çok daha önce, yani bölge böylesine karışmadan önce, Esad çark etmeden önce Ankara ile anlaşma yapmıştı!
Katar gazı SURİYE üzerinden Türkiye'ye gelecek ve buradan da Avrupa'ya ulaşacaktı!
Böylece Türkiye, Rusya ve İran'a olan gaz bağımlılığını sona erdirecekti!
Ayrıca Avrupa'da, Rus kartının dışında başka bir silaha sahip olacaktı!
Rusya'dan sonra DEV bir Türkiye, Avrupa'nın karar vereceği bir konu olacaktı! Sorun onlarındı!
Esad işte bu yola "HAYIR!" dedi!
Ordusunda 1000 üst düzey asker, RUS kadınla evliydi! Ordudaki bütün mekanizmaların başında Ruslar vardı!
Esad'ın garantörü Moskova'ydı! Bizim KATAR planının karşısında Rusya ve İran'ın karşı bir operasyonu vardı!
Putin, Tahran'la birlikte Irak'ın KÜRT bölgesi üzerinden GAZI Suriye'ye, oradan da Akdeniz'e indirecekti!
Yani Türk-Katar kartına karşılık Rus-İran kartı vardı! Esad da tarafını seçtiği için Ankara'nın artık tamamen karşısındaydı!
Rus-İran planı Türkiye'ye zarar vereceği gibi Amerika'nın da bölgedeki petrol trafiğini kaybetmesine yol açacaktı! Gaz ve petrol ŞİİLER üzerinden sıcak sulara indikten sonra Suudlar ile Körfez'in yaşama şansı hiç yoktu! Zaten İran'la aralarındaki mezhepsel farklılıklara dayanan kavga bilinen bir gerçekti!
Bu noktadan sonra Ankara, Şam'la köprüleri attı!
Ama başka hamleler yapılması gerekiyordu!
Bu Amerika'dan geldi!
CIA eski Başkanı David Petraeus 2009'da elinden tuttuğu BAĞDADİ'yi IŞİD ismiyle kurduğu örgütün başına getirdi! Amaç Irak ve Suriye eksenli karışıklık meydana getirmekti! Amaç "Katar-Türkiye enerji geçişi olmuyorsa Rus-İran-Suriye geçişi de olmaz!" demekti!
Kavga buydu!
Enerji üzerinden büyük bir savaş yürüyordu! Moskova'nın Suriye'deki hamlesi Amerika tarafından bir yere kadar anlaşılabilir bulunurken UKRAYNA kartı masayı dağıttı!
Obama kendine yakın bulduğu Putin'in büyük hesap içinde olduğunu fark etti! İki istasyondan birinde durdurulmalıydı! IŞİD bunun için biçilmiş kaftandı! Bölgeye geldi!
Beklenenden çok daha fazla kaos yaşattı! Dünya IŞİD'i konuşurken Rus General Puşkaryov, "Eğer Kadirov isterse IŞİD'in liderini imha edebilir" dedi. Yakın zamandaki bu açıklamanın ne anlama geldiği dün anlaşıldı! BAĞDADİ öldürülmüştü!
Rus-İran-Suriye ekolü ayrıca gizliden gizliye KÜRTLER'i kışkırtıp Türkiye'de sorun çıkarmanın peşindeydi! Kürtler'e ihtiyaçları vardı! ÇÖZÜLMEK istemeyen İran bunun için çırpınıyordu! Kandil'e KOMUTAN gönderen Rusya da el altından PKK'ya desteğe devam ediyordu! Büyük Türkiye'den korkan İngiltere ve Almanya ise zaten oradaydı! Bütün bu kavga sürerken NSA ve CIA çalışanı Snowden "Telefon, e-mail, faks kısacası akla gelen her tür elektronik kayıt Amerika tarafından izleniyor" diyerek ülkesini terk etti! Rus sığınmasına geçti!
Snowden, 850 milyar civarındaki her tür dosyanın "Beş Göz" denen İngiltere, Yeni Zelanda , Avustralya ve Kanada'ya da gittiğini söylüyordu!
1000 özel yetkilide bulunan DİJİTAL ANAHTARLA, GOOGLE benzeri bir arama tarama programına girildiğini de ekliyordu! Yani biri AHMETyazdığında ne kadar dinlenen AHMET varsa bilgileri önünüze akıyordu! Bu dinlemeler ve Snowden ABD-Rusya arasını açtı! Washington FİNANSAL operasyonlar için "önlem dinlemesi" yaparken başka bilgilere ulaşıyordu! ABD'nin içindeki NEOCON'lar da Washington-Moskova paylaşımını zedelemek, mümkünse bitirmek istiyordu! Rusya'nın yerine Almanya'yı koymak istiyordu!
Oyun içinde oyun vardı! Yüzlerce aktör, binlerce değişken vardı! Ankara, yukarıdaki akıllı KUŞ gibi davranıyordu! Birileri TIRLARI durdursa da olayın dışında kalmaya özen gösteriyordu! Dost ve rakiplerin mücadelesinde bin bir hesap iç içe!
EN zayıf noktamız PKK meselesiydi!
Eğer onlar da ESAD gibi dönüp BARIŞTAN kaçmazlarsa, kimse önümüzde duramaz! Ama kurcalayan çok! Kim ne yaparsa yapsın, kapımızdan geçmek zorunda!
Abdülhamit Han'ın Paul Groskoph ve Habip Necip Efendi'ye yaptırdığı HARİTA 100 yıl sonra da olsa hayata geçecek!
Yeter ki içeriden gol yemeyelim!
Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2024 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;