SİYASET

Yusuf Kaplan : Erdoğan’a 20 öneri

Tarih
17 Nisan 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Yusuf Kaplan
 1-İslâmî duyarlıkları güçlü, dünyayı iyi tanıyan, vizyonu geniş, dertli bir kadro kurulmalı, çete'ler, temizlenmeli.


2-İnsanımızı çözen, İslâm'la ilişkisini sıfırlayan ''salaş'' bir kuşak yetiştiren, çocuklarımızı sığ ve değerlerimizi çözücü tüketim kültürünün kölesi haline getirerek mankurtlaştıran eğitim, kültür ve medyada devrim yapılmalı.

Eğer bu üç alanda devrim yapılmazsa, 20 yıl içinde yok oluruz!Her zaman söylediğim gibi, 10 yılda yüzyılın tohumları ekilmeli.

3-Ehliyet ve liyakat sahibi insanlarla çalışmalı.

Sağına ''yol açacak'' Hz. EBUBEKİR, soluna ''adaleti hatırlatacak'' Hz. ÖMER KARAKTERi yerleştirmeli.

4-İslâmî ilkelerle yoğrulan, herkese hayat hakkı tanıyan medeniyet iddialarımıza dayalı kısa, orta, uzun vadeli kapsamlı bir gelecek tasavvuru geliştirilmeli ve yol haritası çizilmeli.

5-Genç kuşak hızı ve hazzı kutsayan tüketim kültürünün KÖLEsine dönüşüyor. İslâmî şuuru gelişkin, dünyayı iyi tanıyan, özgüveni yüksek, kompleksiz bir gençlik yetiştirilmeli.

6-İslâm Birliği'nin kurulmasını sağlayacak fikrî, kültürel, sanatsal, sosyal, siyasî, ekonomik ve stratejik yapı taşları döşenmeli.

7-Ruhsuz kentler yaptık. Medeniyetler tarihinin en güzel, en estetik, en âdil örneklerini oluşturan Osmanlı şehirlerini yokettik; bu güzelim şehirlerimiz Balkanlar'da, Kuzey Afrika'da ve Arap dünyasında yaşıyor artık.

TOKİ Canavarı yok edilmeli, ŞİİR-ŞEHİRlerimiz diriltilmeli!

8-Pergelin sabit ayağını İSLÂM'a basan, hareketli ayağıyla DÜNYAya açılan, Arapça, İngilizce ve Latince bilen, Kendini HAKİKATE adayan, bu dünyada yaşayan ama bu dünyayı yaşamayacak, çağrısı çağını kuracak önümüzü açacak bizi medeniyet yolculuğuna çıkaracak vefakâr, cefakâr ve fedakâr bir öncü kuşak yetiştirilmeli.

9-Tarihi kitle değil, ilim, irfan ve hikmet yolcusu, insan-ı kâmil timsali öncü kuşaklar yapar.

Yeni Gazâli, İmam Rabbânî, İbn Arabî, Yunus, Sinan ve Itrî'ler yetiştiremezsek yok oluruz!

10-Acilen çaplı, küre ölçekli en az bir İslam Üniversitesi kurulmalı. Ezher'le, İslamabad'la, Suud'la yarışmalı.

İSTANBUL yeniden ÇEKİM MERKEZİ OLMALI!

11-Dünya çapında parlak isimler yetiştirecek, küre ölçekli, çok dilli bir medeniyet üniversitesi kurulmalı.

AB, ABD, Rusya, Çin, Hint, İbrani, Türk, Arap dünyası enstitüleri hatta üniversiteleri açılmalı.

12-Hem KUR'ÂN hem de SÜNNET Üniversiteleri kurulmalı; burada dünya çapında çığır açacak çalışmalar yapılmalı.

Ayrıca Hıristiyan, Yahudi, Budizm, Hindu, Tao, Şinto enstitüleri açılmalı.

13-Medya, kültür ve sanatta Batı, Doğu, özellikle İslâm dünyasıyla yakın ilişkiler kuran büyük projeler hayata geçirilmeli.

14-TRT sil baştan yeniden yapılandırılmalı, ''yenilenmeli''! Derdi HAKİKAT olan çaplı, karakterli, parlak yöneticilerin önü açılmalı.

Dünya çapında ses getirecek dev projeler yapılmalı.

15-MEB yeniden yapılandırılmalı. Anaokulundan üniversite öğrenimine kadar medeniyet ruhumuza ve dinamiklerimize göre sil baştan yeniden kurulmalı!

Yeni kuşaklarımızı bizim medeniyet ilkelerimiz ışığında yetiştirecek yeni bir ''Hasan Âli Yücel'' bulunmalı. Geleceğimizi kurmalı.

16-Diyanet sil baştan yeniden yapılandırılmalı.

Diyanet, Balkanlar, Kafkaslar, Afrika, Asya, Latin Amerika'da ön almalı! Buralarda İngiliz destekli Suud kökenli Selefi oluşumlar temizlenmeli!

17-Cemaatler, güçlendirilmeli. FETÖ'yle diğer cemaatler birbirine karıştırılmamalı.

Ayrıca cemaatler kendilerini sıkı bir muhasebeye tabi tutmalı.

Ve bütün dünyaya yayılmalı; yeniden Ehl-i Sünnet omurganın bayraktarlığını yapmalı, dün olduğu gibi yarın da gelecek bin yılın tohumlarını ekmeli. 100 yıllık çaplı, küresel projeler geliştirmeli. Bütün kıtalara hakikat tohumu ekmeli! Öncü ilim, fikir ve sanat adamları yetiştirecek kurumlar inşa etmeli.

18-Süper zeki çocuklar artık masonik şebekelerin elinden kurtarılmalı! Bu çocuklarla özel olarak ilgilenilmeli. Enderun sistemi yeniden ve âcilen hayata geçirilmeli.

19-Başka kültürlerin gönüllü acentalığını yapan üniversiteler ''yıkılmalı''; bunların yerine tıpkı ABD'de olduğu gibi Ivy League üniversitelerine benzer, Amerikan kültürünün ve dünyasının izini süren, bir Amerikan ruhu geliştirmeye çalışan, bizim Nizamülmülk medreselerine benzer, bizim öncü kuşaklarımızı, bizim medeniyet iddialarımız doğrultusunda yetiştiren, medreseden beslenen, medreseyi yenileyen çaplı pilot üniversiteler kurulmalı!

20-Belki de en önemlisi de, çözücü postmodern kültür, bir sel gibi bütün dünyayı tek tipleştiren sığ bir kültürü, zevk, beğeni ve hayat tarzını bütün dünyaya anında yayıyor. Eğer bu çözücü postmodern kültüre karşı kendi değerlerimizi koruyacak ve kendi medeniyet ilkelerimiz doğrultusunda İslâmî duyarlıkları gelişkin yeni bir kuşak yetiştiremezsek, iki kuşak sonra İslâm bu ülkede azınlıkların dini haline gelebilir -Allah korusun!

Eğer bu toplumda İslâm “biterse”, bu toplumun biteceğini, kurda kuşa yem olacağını aslâ unutmayalım, diyorum. Vesselâm.

*

Not: Milletin önü açıldı, prangalar kırılacak inşallah teker teker. Hayırlı olsun. Allah (cc) bu milleti yeniden hakikat medeniyetine hizmet eden bir millet katına yükseltsin, mazlumların umudu yeşersin, daha da gürleşsin. 3 yıl önce bu sütunda yazdığım bu yazımı, okuyuculardan gelen talep üzerine birazcık gözden geçirerek yeniden yayımlıyorum.

Yenişafak
17 Nisan 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • AYHAN

  11 Mayıs 2017 14:08
  0 0
  NOT: Milletin önü açıldı prangalar kırıldı ama KURANın islamı gitti yerine batıllarla yanyana koyulmuş bir din geldi buda SEMAVİ DİNLER ADI ALTINDA yapıldı Gerçi islam hiçbir zaman gitmez Allah batılı yok eder Hakkı getirir Ne yahudilik ne hristiyanlık İslamla yanyana gelemez İSLAM bütün Peygamberlerimizin ALLAH tan aldığı vahyin adıdır teslimiyettir teslim olana ise müslüman denir İslam ne tarikattir ne cemaat TEVHİD dir Peygamberlerin yaşamıdır ALLAH ın vahyidir
 • Hatayi Mehmed

  03 Mayıs 2017 00:27
  1 0
  ÜLKENİN, İSLAMIN VE DÜNYANIN SELAMETİNİ, İSLAMIN HAKKANİYET PRENSİPLERİNE UYARAK ÖNCELEMEK, NEZAKET VE NEZAFETLE KİMSEYİ MAHCUP ETMEDEN ÜZMEDEN DEĞERLENDİRME YAPMAK... ÇOK DEĞERLİ.
 • Hatayi mehmed

  03 Mayıs 2017 00:26
  1 0
  ESHABININ YAŞADIĞI GİBİ ANLAYIP YAŞAYAN İNSAN YETİŞTİREN KURUMLARIMIZIN VARLIĞI EN GÜÇLÜ YANIMIZI TEŞKİL EDİYOR.. BU YAZINIZ DA HALİ PÜRMELALİMİZİ ÖZETLEYEN BİR ŞAHESERDİR. KLASİKTİR KANAATİNDEYİM.. KAVGA ÜRETEN VE ÇAĞDAŞ KABİLECİLİK VE RESMİ BÖLÜCÜLÜLÜK OLAN "PARTİCİLİK" GÖZÜMÜZÜ BÜRÜMEDEN MESELELERİ DEĞERLENDİRMEK
 • Hatayi mehmed

  03 Mayıs 2017 00:24
  1 0
  YUSUF BEY SİZİ TEBRİK VE TAKDİR EDİYORUM. SİZ GİBİ MESELEYE MEDENİYET ÖLÇEĞİNDE BAKAN ŞAHISLAR ÖLÇEĞİNDE DEĞİL, FİKİRLER ÜZERİNDEN DOĞRU METOTLARLA BAKABİLEN DEĞERLİ FİKİR İNSANLAMIZIN VARLIĞI BİZLERİ ÇOK HEYECANLANDIRIYOR. MEVLAM HAYIRLI UZUN ÖMÜRLER VERSİN. TEŞHİSLERİNİZ GÜZEL ÜLKEMİZDE ÇOK AZ İNSANIN FARK ETTİĞİ, MESELENİN TEMELİNE ÇÖZÜMLERDİR.
 • M.özyurt

  18 Nisan 2017 12:32
  0 1
  Çok yuvarlak, popilist konuşuyorsun hocam. Gerçeklerden uzak pembe pardon yeşil düşler kuruyorsun. Platonun ideal devletinden bahsediyorsun hocam. Biraz realitelere gel
 • DR

  18 Nisan 2017 12:00
  0 0
  ÖNERİLER MÜKEMMEL ÖZELLİKLE STK LARIN HER DEDİĞİNİ İNCE ELEYİP SIK DOKUMADAN ELDEN GEÇİRİLMEDEN DEĞERLENDİRMEMELİ EN ÖNEMLİSİ EĞİTİM CAMİASINDA YÖNETİCİ ATAMALARINDA EĞİTİM BİRSEN Nİ FAZLA İŞİN İÇİNE SOKMAMALI LİYAKATI ÖNE ÇIKARILMALI ÇÜNKÜ GELECEK NESİL BU YÖNETCİLERRİN ELİNDEN GEÇECEKTİR
 • ÜNSAL YALDIZ

  18 Nisan 2017 10:57
  0 0
  İNŞAALLAH DUYAN OLUR BU GÖRÜŞLERİ
 • Hamza

  18 Nisan 2017 00:16
  2 2
  Kime yazıyorsun Yusuf hoca. Akpyi kurduran siyonizm amerika demedi mi erbakan. daha dün akp kurucularının çoğu itiraf etmedi mi ? 15 yıllık sicili islam adına ahlak adına, maneviyat adına sıfırın altındayken siz hangi vasıflı lider dediğinizden bunları istersiniz istiyorsunuz ? Ben gerçekten bu kafayı anlayamıyorum. Baş örtüsü yapmış arkasından fuhuşu serbest bırakmış demokrat muyafazakarlıkyan islam adına ümmet adına ne beklersiniz ?
 • Hasan Hüseyin SABUNCUO

  18 Nisan 2017 00:10
  1 0
  Sevgili hocam yazılarınızıseverek ve ilgi ile takip ediyorum sizin gibi samimiyetle ve objektif bakabilen insanların çoğalmasını ümit ediyorum hataları çok iyi tespit etmişsiniz ama tedavi için bu toplum da ahlak konusu çok önemli lütfen rica ediyorum bu milletin ahlakı bitiyor SÜTE SU KATAN İNSANLAR MALESEF ÇOĞUNLUKTA VEBALİ BİLENLERİN BOYNUNADIR
 • fuat kadıoğlu

  17 Nisan 2017 20:42
  0 0
  yusuf bey,gülen cemaati ile diğer cemaatler birbirine karıştırılmamalı derken.zaman zaman boy gösterdiği, hurafe bataklığı semerkand tv.'nin bağlı olduğu menzil cemaatini mi kastediyor acaba ? Mektubatın 1.mektubunda Allahîn kendisine kadın suretinde göründüğünü iddia eden 'rabbani', fütühat-i mekkiyesinde,
 • fuat kadıoğlu

  17 Nisan 2017 20:39
  0 0
  kendisine sure vahyedildiğini,uzun süre namazlarında bu sureyi okuduğunu iddia eden ibn-i Arabi gibilerinin çürümüş fikirleri gülen cemaatine ve aklı devre dışı bırakan,kayıtsız şartsız teslimiyete dayalı diğer cemaat ve tarikaların anlayışlarına kuluçkalık yapmıştır.Bir türlü Kur'an'ın aydınlığına yüzümüzü dönmeliyiz diyemeyen bu gibi isimler,cellatlarımızı yeniden üretmemizi çözüm olarak önümüze koyuyorlar.Çözüm öneren sorunun ta kendisi.
 • Murat

  17 Nisan 2017 18:19
  1 0
  Bu güzel yazınız için teşekkürler.. Umarım bu 20 madde Sayın Cumhurbaşkanımıza ulastirilabiliyordur. Saygılarımla.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;