POLEMİK

Nedim Şener : Cevat Hoca’nın Atatürk övgüsü bölünmüş Irak ve Suriye’nin hali

Tarih
06 Ekim 2023
İzlenme
Kişi
Yazar
Nedim Şener

Saygın ilahiyatçı Cevat Akşit, muhtemelen nasıl bir linç ile karşılaşacağını bildiği halde, bir konferansta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle anarak övdü.

Sadece “Büyük adam” deyip geçmemiş, 1 dakika içinde tarih dersi de vermiş: “Evet İslam’da kabir yapmak yok. Sadece büyük zatlar evet büyük zatlar için gelecek nesillere örnek olur diye zararı yok. Onun için Mustafa Kemal Paşa’ya Anıtkabir yapılmış; minnet borcumuz var.

Gavura boyun eğmek dinen zillettir haramdır; Müslüman’a zillet. Çok büyük adamlara, gelecek nesillere örnek olsun, hatırlansın diye Mustafa Kemal’den bahsettim. Zillete düşmüşüz gavura esir olmuşuz; haram.

İlahiyatçı Cevat Akşit: Gazi Mustafa Kemal Paşa laikliği getirmiş ama ananeyi bozmamış | Gazete Pencere
Şeyhülislamını, evliyasını, dinsizini; dinsiz var Atatürk’ün etrafında... İlericisini, gericisini buluşturmuş, yumruk yapmış milleti ve vurmuş denize dökmüş Yunanı.

Bu akıl onun, ona minnet borcumuz olduğu için ona anıt yaptık. Böyle olalım diye.

Evet Mevlânâ’yı da anıyoruz örnek diye. Evet efendim, biz büyük adamları biz böyle anarız, örnek oldukları için, gelecek nesilleri uyarsınlar diye.”

Söylediği basit; Yunan ülkeyi işgal etmiş, Mustafa Kemal her kesimden insanı bir araya getirip düşmanın elinde ‘esir bir milleti’ kurtarmış. Bu yüzden minnetimizin göstergesi olarak da Anıtkabir inşa edilmiş, gelecek kuşaklara da örnek olsun diye...

ELEŞTİRSE ALKIŞLANIRDI

Cevat Akşit hoca, Atatürk hakkında olumsuz iki kelime etse radikalleşmiş tiplerden büyük alkış alırdı. Ama o, yalnızca sözlerine meczupça tepki gösteren radikal tipleri rahatsız etmekle kalmıyor; muhafazakârlara ve Atatürkçü kesime de önemli bir mesaj veriyor. Aslında Cevat Akşit, radikaller hariç, diğer kesimleri bilinçli bir şekilde “Atatürk” ismi etrafında bir araya getiriyor, tabii anlayana...

Prof. Dr. Cevat Akşit Teknofest'i ziyaret etti! Hayır duasında bulundu - Haber 7 GÜNCELMustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Osmanlı ahalisini’ önce ‘millet’ sonra ‘Türk milleti’ kavramı etrafında toplamasının ve kurtuluşa götürmesinin kıymetini bilen Cevat Akşit’in bu konuşmasının özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı bağlamında önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti 100’üncü yılında çok önemli bir kavşakta.

Atatürk’ün kurduğu devlet değil,ama parti CHP bugünkü siyaseti ve kadroları ile büyük sarsıntı geçiriyor. Türkiye ile ilgili bir vizyonu yok ve herkes koltuk kavgası yapıyor.

ALKIŞ ATATÜRKÇÜLERİ 

Alkış almak için ya da PKK ve FETÖ gibi terör örgütleriyle ilişkisi deşifre olup köşeye sıkışınca “Atatürk” adını anarak koltuk kavgasına devam ediyorlar. CHP artık siyasi alanda Atatürk’ün çizgisinin devamı olma özelliğini kaybetti ve sadece mevcut yönetim değil, “değişim” diye ortaya çıkan eskiler de tabloyu daha kötüye götürecek.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın “Kemal Kılıçdaroğlu adeta yılan gibi CHP’ye mezhepçiliği soktu. Ama kendisi kurultayda kendi mezhebini seçilmek için açıklayan ilk genel başkan oldu. Bu son derece utanç verici ve parti programına da açıkça aykırıdır. İnsan mezhebine, alt kimliğine kendi karar veremiyor. İnsanlar annesi babası Kürtse Kürt doğuyor, Türkse Türk doğuyor, Aleviyse Alevi, Sünniyse Sünni doğuyor. O kişinin kaderidir. Kimse bu partide etnik alt kimlik milliyetçiliği yapamaz, mezhep milliyetçiliği yapamaz” sözleri bir şeyleri anlatıyor.

Yine Tanju Özcan’ın “Kılıçdaroğlu’nun içinde Atatürk’e karşı Dersim Harekâtı’ndan dolayı kin var...” sözleri de etnik ve mezhebe dayalı siyasi anlayış ekseninde, Atatürk’ten intikam alırcasına CHP’nin başkalaştırıldığını gösteriyor.

ATATÜRK DEĞİL KILIÇDAROĞLU PARTİSİ

Dolayısıyla, CHP’nin programında, tüzüğünde yazsa da, bizzat Atatürk tarafından kurulmuş olsa da, bugünkü Kılıçdaroğlu CHP’si Atatürk’ü temsil etmiyor. Atatürk’ün kafasında millet;görüş, inanç, etnik köken ayrımı yapmadan bir bütündür.

Dolayısıyla Atatürk, sadece Kurtuluş Savaşı’ndaki önderliği değil Türk milleti şuurunun oluşması ve devrimleri itibarıyla da ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Özellikle Türk milleti bilincinin ortaya çıkmasında ve bunu, “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına ‘Türk milleti’ denir” diyerek ırkçılıktan uzak ve kapsayıcı bir milliyetçilik şeklinde ifade etmesi, bizi bugün birçok tehlikeden uzak tutan anlayış olmuştur.

Atatürk’ün Türk milleti tanımında her etnik köken, her inanç kendisini bulurken, “Ne mutlu Türküm diyene” sözü ile de adeta mühürlemiştir. Buna göre “Türk olmak” değil “Türküm” demek yeterlidir.

Şimdi Cevat Akşit hocanın sözlerini bir de çerçeveden okuyun. Eğer yine ne demek istediğini anlamayan olursa, sadece Suriye ve Irak’a bakmaları yeterli.

Kendi sınırları olan Irak’ta da Suriye’de de bir anayasa, bayrak, devlet, bürokrasi, yargı, ordu, dini inanç, konuşulan dil hatta petrol gibi önemli bir ekonomik zenginlik vardı.

Ayrıca halk oyuna dayalı seçimler yapılıyordu. Irak’ı Saddam yönetiyordu.

Suriye’de ise hâlâ Esad yönetimi var.Yani her şeyleri vardı ama bir şeyleri hiç olmadı; millet olma bilinci. Türkiye’den farklı olarak petrol gibi ekonomik zenginlik kaynakları da olmasına karşın Amerika Birleşik Devletleri başta Batı’lı emperyalist ülkelerin bir operasyonuyla paramparça oldular. Irak fiili olarak 3’e, Suriye 4’e, 5’e bölündü.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Harun

  25 Ekim 2023 13:08
  0 0
  Sarhoş kafa ile Yorum yapılırsa, demekki böyle insan zırvalayabiliyormuş. Peygamberimize Yönetim Para teklif edildiğinde Bir elime Güneşi öbür elime Ay ı verseniz yine davamdan vazgeçmem demişti. Bizim Ödükler ise Yunanın asla yapamıyacağını Ataları yaptı ve Kahraman oldu. Nasılolsa Kadir Mısıroğlu vefat etti Konuşun konuşabildiğiniz kadar. Cevata neden Diyanetişleri Başkanlığı teklif edildiğini şimdi daha iyi anlıyorum. Çakma Müslümanlar
 • drsn

  09 Ekim 2023 12:42
  1 0
  zırvalamış sende överek zırvalamışsın
 • abdtzn

  07 Ekim 2023 14:13
  1 0
  Bunamak da bir hastalıktır,Allah şifa versin.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2024 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;