POLEMİK

Hayrettin Karaman : Başı örtülü sigara (2)

Tarih
07 Ağustos 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Hayrettin Karaman
Perşembe günü çıkan yazımda başını örten bayanların sigara içmelerinin edebe aykırılığını yazmıştım. Bu arada sigara içmenin erkek kadın herkese zararlı ve haram olduğunu da ifade etmiştim.

Dini gerekçe ile başını örten bir hanımın herkesin gördüğü yerde sigara içtiğini görünce şöyle bir intibaa kapılıyorum da demiştim: “Sanki farklı olanlara şunu diyor: Siz benim başımı örttüğüme bakmayın, benden ümidinizi kesmeyin, sizinle paylaşacağım daha çok şeyim var”.

 

Bu cümlenin aklımdan asla geçmeyen bir manaya (iffet gevşekliği manasına) çekildiğini yakınlarım bana söyleyince hem çok hayret ettim hem de çok üzüldüm. Üzüldüm çünkü istemeden birçok kimseyi üzmüşüm, onlardan helallik diliyorum.

Hayret ettim çünkü:

Dil ve mantık bu cümlenin öyle bir manaya çekilmesine engel olduğu halde niçin yazının bütünü bırakılıyor da kast etmediğim bir mana ele alınarak gürültü koparılıyor! Acaba maksat da bu mu; yani yazının asıl amacını gölgelemek mi?

İfadeye dikkat edelim: “Farklı olanlara şunu diyor” demişim; farklı olanlar “iffeti gevşek olanlar” mı ki, onlarla paylaşılacak şey de bu olsun!!!

“Benden ümidinizi kesmeyin” ifadesinin manası da şudur:

Bir genç bayan, bir öğrenci, bir resmi görevli başını örterse halkımızı değerlerimizden koparmak ve  Batılı manada modernleştirmek için çırpınanlar çok üzülüyorlar, ikna odaları açıyorlar… Maksadım örtünmeye uymayan davranışlarla onlara ümit vermemektir.

Baylar ve bayanlar, lütfen topu taca atmayın; siz de biliyor ve anlıyorsunuz ki, örtünme bakımından farklı olanlar başlarını örtmeyenlerdir. Bunlar da ikiye ayrılır: 1. Dindar ve bizim değerlerimize bağlı oldukları halde ya bir mazeret veya farklı  -bana göre yanlış- bir yorumla örtünmeyenler. 2. Başörtüsüne karşı, bizim değerlerimize yabancılaşmış, yönünü Batı’ya dönmüş olanlar.

İşte başını örttüğü halde ortalıkta savura savura sigara içenlerin görüntü ve benim intibaım olarak paylaşmaları muhtemel olan şey bu yabancı değerlerin ve bu değerlere dayalı davranışların bir kısmıdır.

Örnekler vereyim:

1.Aşırı makyaj.

Başını örtmüş, sigara içen veya içmeyen bir kısım bayanlar görüyorum, başı açıklar kadar hatta onlardan daha fazla boyanmışlar. Bir yerde Ak Parti teşkilatında çalıştıklarını söyleyen iki genç bayan benimle tanışmaya gelmişlerdi, aşırı makyajlı idiler, bir de her ikisinin kaşları aynı şekilde idi, yakınlarıma sordum, “o kaşlar onların kendi kaşları değil, kaşlarını kazıtıyorlar, yerine modaya uygun kaşlar yaptırıyorlar”  diye açıkladılar.

Buna benzer davranışları şiddetle kınayan hadisleri bu arada hatırlatmak isterim.

2.Kadınlı erkekli toplantılardaki laubali, senli benli davranışlar.

3. Kılık kıyafette (özellikle dar pantolon ve diğer giysilerde) modaya uymak ve vücut çizgilerini apaçık ortaya koyan giysileri tercih etmek.

4. Bize ait olmayan dili kullanmak.

Bu örnekleri çoğaltabilirim, ama maksadımı anlatmaya yettiğini sanıyorum.

Müslümanlığını görünür hale  getiren alametler taşıyan erkeklerin ve kadınların sokakta sakız çiğneyerek dolaşmak gibi vakarımıza yakışmayan davranışlardan uzak durmalarını da tavsiye ediyorum.

Dilerim bu “sakız çiğnemek” ifadesinden de öyle bir mana çıkaran çıkmaz!

Yenişafak
7 Ağustos 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Üzgün

  14 Haziran 2018 09:10
  3 0
  Keşke hocam iş sadece sigara ve sakızla sınırlı olsa ...
 • Sümeyye

  08 Ağustos 2017 09:33
  3 1
  Alkışlıyorum hocam
 • Fatma Kara

  08 Ağustos 2017 02:58
  6 0
  şimdilerde ara ara yine görüştüğüm bu arkadaşım oturuşuyla da, kalkışıyla da kıyafetinin hakkını veriyor. çünkü iç muhasebesini yapmış, neden o hale büründüğüne inancı tam. eğer taşıyamıyorsan, hakkını veremeyeceksen koy çantana, ara sıra soğuk olduğunda takarsın. ))) hocam kesinlikle haklı bu arada.
 • Fatma Kara

  08 Ağustos 2017 02:57
  1 0
  benim yakın bir arkadaşım kapanmaya karar verdiğinde hepimiz eleştirmiştik. neredeyse 2 yıl kapanayım mı, kapanmayayım mı? kapanırsam dinin emir saydığı katı kurallara uyum sağlayabilir miyim? gibi bir vicdan muhasebesi geçirmiş ve bu düşüncelerini bizimle paylaştığında, bu durumu o sıralar oldukça yadırgamıştık. o başlarda utanıp sıkılsa da sonunda kapandı ama biz ona göre "ehli dünya" olduğumuz için zamanla kendisine daha yakın insanlarla takılmaya başladı.
 • Fatma Kara

  08 Ağustos 2017 02:56
  5 1
  benim dekolte bir giysi giymem belki tepki çekmez ama kapalı bir bayan kısa bir etek giydiğinde (tv'de özellikle gündüz kuşağı programlarında sıkça görüyorum) toplumun değer yargıları farklı sinyaller üretir.
 • Fatma Kara

  08 Ağustos 2017 02:56
  6 0
  Eğer ben başımı kapatacak olsam ve bunu da eğer dini gerekçelerle yapacak olsam hocanın dediklerine bırakın yanlış demeyi, ezilir, sıkılır ve 'nerede yanlış yapıyorum'un muhasebesini yapardım. kapanmayla açılma arasındaki tek fark 1 metre kumaş ve eğer bunu dini gerekçelerle taşıyorsanız toplumun da sizden beklentileri olduğunu unutmayın.
 • Fatma Kara

  08 Ağustos 2017 02:55
  5 0
  Eskiden olsa hocamıza herkes hak verirdi. Ama şimdi artan imkanlarla birlikte yaşam tarzları ve buna bağlı olarak anlayışlar da değişti. Ben başımı kapatmasam da, kapalı bir bayanın başındaki simgeye aldırmadan yaptığı pek çok davranışa ister istemez tepki göstermişimdir.
 • Kocaeli

  07 Ağustos 2017 20:52
  5 12
  Biliyor musunuz, müslüman bir kadın olarak gerçekten çok bıktım, siz erkek hocaların kadınlar üzerinden yaptıkları söylemlerden ve nasihatlardan. Biraz kendinize bakın, tecavüzcüleri, ensest ilişkileri, harama bakmayı konuşun, yani hem cinslerinize yapacağınız o kadar nasihat varken bırakın kadınlarla uğraşmayı yeter
 • mehmet

  07 Ağustos 2017 18:56
  8 3
  Tamamen katılıyorum Hocam. Kaleminize yüreğinize sağlık...
 • Asena

  07 Ağustos 2017 15:57
  3 12
  Orta çağdaki hristiyan dini liderlerin batılı kadınlara yapılan hakaret ve değerlerin aynısının tıpkısı.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;