GÜNCEL

Hakkı Öcal : Aaron Amerika’dır Biden değil

Tarih
29 Şubat 2024
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakkı Öcal

Sosyoloji biliminin 15 kurucusu vardır, Emile Durkheim (1858–1917) da onlardan biridir. 1897’de yazdığı, “Bir Sosyoloji Çalışması: İntihar” isimli eserinde, 4 tür kendi canına kıyma dürtüsü sayar (bencil, fedakâr, anomik ve kaderci); bunlardan ikincisini şöyle açıklar:

“Bir grubun hedef ve inançları ile dolup, taşan; kendisinden vaz geçerek bu inanç için fedakârlık yaptığı inancıyla karakterize edilen intiharlar.”

Durkheim’a göre bu tarz canına kıyma eylemi, “toplum adına bireysel fedakarlıkların toplumsal değerinin yüksek olduğu” toplumlarda daha sık görülür; örneğin bireyin toplum adına, askerlik hizmetinde, kendinden vaz geçmesinin beklendiği durumlarda, bireyin topluma aşırı bağlı olduğu ortamlarda bu davranış olağan sayılır.

ABD Hava Kuvvetleri’nin Texas’ta San Antonio karargahında, yazılım geliştirme mühendisi olarak görevli olan 25 yaşındaki Aaron Bushnell, geçtiğimiz Pazar günü, öğle saatlerinde, Washington’daki İsrail Büyükelçiliği önünde üzerine yanıcı bir sıvı döküp ateşe vererek, intihar etti. Aaron’un intiharı, o günden beri ana akım ABD medyasında “dengesiz kişilik sahibi”, “kendisini Hz. İsa’ya adamış bir tarikatın köyünde büyümüş, fanatik” ve hatta “polise akıl hastası olduğuna ilişkin ihbarlar yapılmış” ifadesinin yer aldığı, ama kanıtı olmayan haberlerle küçültülmeye çalışılıyor.

Aaron, kendisini yakmadan önce bazı medya kuruluşlarına mesaj göndererek, “Bugün, Filistin halkına yönelik soykırıma karşı çok aşırı bir protesto eylemi yapmayı planlıyorum” demişti. Kendisini ateşe vereceği sırada, kendi kamerası ile sosyal medyada canlı yayın yapan Aaron, “Filistin’de sömürgecilerin elinde yaşananları protesto ediyorum; artık soykırımın suç ortağı olmayacağım” dedi. Olayın videosu, Twitch’de canlı yayınlandı; daha sonra diğer platformlarda yayınlanan videoda Aaron’un, alevlerin bütün vücudunu kaplaması üzerine yere düştüğü, bu sırada, defalarca “Filistin’e özgürlük!” diye bağırdığı duyuluyor.

Sosyal medya platformları bu videoyu ne kadar gizlemeye çalıştılarsa da engel olamadılar. Yüze yakın kişi de elçiliğin önünde Aaron’un kendisini yaktığı yere çiçek bıraktı.

Aaron’un sözleri, Durkheim’ın açıklaması ışığında okunursa bunun bir “kendini öldürme eylemi” değil, hizmetinde olduğu ABD silahlı kuvvetlerinin, İsrail’in işlediği savaş suçlarına, insanlığa karşı suçlara ve nihayet soykırımına yardımcı olmasının, kendi insanlık değerlerine aykırı bir düzeye ulaşmasına, kendisini feda ederek, karşı koyma eylemi olduğunu kolayca görebiliriz. Aaron’un Filistin halkının davasına olan inancının kuvvetli olduğu anlaşılıyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2024 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;