GÜNCEL

Emre Aköz : Org. Necdet Özel’den 1990 model açıklama

Tarih
26 Mart 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Emre Aköz

26 Mart 2015

Çözüm Süreci
bağlamında bir sürü tartışmaya şahit oluyoruz. Hatta bazen her kafadan bir ses çıkıyor. Ancak bu durum normaldir. 40 bin insanın ölmesine yol açan, çok temel toplumsal ve siyasi sorunu çözmek kolay mı?
Kürt-PKK
sorununun 30 yıl sürmesine neden olan aktör, askeriyedir. Niye böyle dediğimi anlatmaya çalışayım: Güneydoğu'da 1984'te başlayan "düşük yoğunluklu savaş" sürüp giderken, sivil siyasetçiler çeşitli çözümler önermişti.
Örneğin 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, sorunun serbestçe tartışılmasını teşvik için, "Federasyon dahil her şey konuşulmalı" bile demişti. Ancak bu sert kayaya çarptı! Siviller ne zaman "Şu işi siyasetle çözelim" dese, karşılarına asker dikildi. Asker, "Elimizi soğutmayın" diyordu. Bu söz şu anlama geliyordu: "Biz PKK'yı silahla bitireceğiz, barıştan bahsederek moralimizi bozmayın."
Askerin meydanı sivillere terk etmesi ancak 2011'i buldu: AK Parti seçimde yüzde 50'yi yakaladı... Başbakan Erdoğan, sivil iradeyi kabul ettirerek Askeri Şûra'da masanın başına tek başına oturdu. (Tabii darbe heveslilerine açılan davaları da unutmayalım.)
O günden sonra asker, "bir adım geri atarak" beklemeye başladı. Süreci siviller götürmeye başladı.

Kanlı ve karanlık günler

Ve geldik bugüne... Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in, Savunma ve Havacılık Dergisi'ne verdiği demeç, askerin temel fikrinin milim değişmediğini ortaya koydu.
Org. Özel, şöyle diyor: "IŞİD'in giderek güçlenmesi, birçok radikal savaşçının bölgeye akmasına ve PYD/ PKK'nın terör örgütü kimliğinden ziyade, IŞİD ile savaşan meşru bir güç olarak bölgede görülmesine yol açmaktadır. Bölücü terör örgütü, (...) elde ettiği kazanımları artırmaya çalışırken, aynı zamanda kendisini ve uzantılarını masum göstererek farklı bir algı oluşturmaya çalışmaktadır."
Analiz yanlış değil. Ancak Kürt- PKK sorununa bu kavramdan bakarsanız, ortada Çözüm Süreci filan kalmaz. 1990'ların kanlı ve karanlık günlerine döneriz. Klişe bir laf edeyim mi? "Elinde çekiç olan, bütün sorunları çivi olarak görür."
Ordu 29 yıl savaştığı PKK'yı yok edebildi mi? Edemedi. Bugünkü ortamı sivil siyasete borçluyuz.
Ama Genelkurmay Başkanı'nın "bölücü terör örgütü kendini meşrulaştırıyor" söylemi, bence çatışma ortamına dönüşte bir adımdır.

'Silah bırakmayın' mesajı

Çözüm Sürecinin bir amacı da, PKK militanlarını sivil-legal siyasete sokmak değil mi? "Bölücü terör örgütü" dediğiniz zaman, bu yolu kapatmış olursunuz.
Org. Özel'in açıklaması, Kandil'e "Biz sizi düşman olarak görüyoruz... Elimize fırsat geçtiğinde gününüzü göstereceğiz" mesajıdır. PKK komutanları, bu mesajdan sonra, silah bırakmayı akıllarından dahi geçirmez. Apo'nun çağrısına uyarak kongre filan toplamazlar. Toplasalar bile o kongreden "silah bırakmıyoruz" kararı çıkar.
Not 1:
Org. Özel bu açıklamayı, Çözüm Süreci'ni yürütenlerin bilgisi dahilinde, bir siyasi manevranın parçası olarak yaptıysa; bilemem... Onun sorumlusu yöneticilerdir. Ancak "özerk" bir açıklamaysa... Çok can sıkıcı!
Not 2:
PKK saldırıda bulunduğunda, TSK karşılık vermesin demiyorum. Elbette versin.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Mesut

    28 Mart 2015 08:48
    0 0
    ya hu ne demiş adam pkk ya eli kanlı terör örgütü demiş.. ee ne var bunda ? yalan mı ? bu ne korkudur yahu.. oldu olacak adamlara kendi alinizle istedikleri toprakları da teslim edin gitsin.. bi de diyor ki pkk ateş açarsa karşılık verilmesin demiyorum.. eğer verilmese daha iyi olur diye aklından geçirmiyorsan... bu kafaya göre çanakkalede dedelerimiz boşa savaştı, 250 bin kişi boşa öldü, düşmanla anlaşılıp ne istiyorlarsa verilip kurtulunabilirdi.. yuh size bee. ulan bi savaş çıksa önce bu zihniyettekiler pılıyı pırtıyı toplayıp tüyerler savaşmak da yine bugün beğenmedikleri insanlara kalır benden söylemesi..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;