DÜNYA

Bekir Hazar : Leş kargası işbaşında

Tarih
12 Haziran 2024
İzlenme
Kişi
Yazar
Bekir Hazar
AVRUPA'NIN geleceği karanlık.
Çünkü tünelin ucu görünmüyor artık. Korku ve endişe dağları oluştu. Son Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de bu korku bulutların üzerine çıktı. Çünkü AB karşıtı faşist partiler oylarını tavan yaptırdı.
Fransa, Avusturya ve İtalya'da faşistler birinci, Almanya'da 2. sıraya yükseldi. ABD derin devleti, başkanlık yaptığı dönemde Trump üzerinden Avrupa'yı Çin'den sonra Amerika'nın en büyük ikinci düşmanı ilan etmişti. Çünkü artık Avrupa Çin'e kayıyor, Amerikan hegemonyasını sarsıyordu. Avrupa 2023'te Çin'den 524.4 milyar euroluk mal alıyordu. ABD satışı 344.2 milyar euroya ve ikinciliğe gerileyerek büyük darbe yiyordu.
Üstelik Çin henüz İpekyolu'nu tüm hatlarıyla harekete geçirmemişti.
Hala buna yatırım yapıyordu.
İpekyolu geçiş yolları tam anlamıyla kurulduğunda Avrupa artık esiri olduğu Çin'i daha da büyütecek, Amerika'dan mal alımını daha da azaltacaktı. Bu görüntü Amerika'nın trilyon dolarlar kaybetmesi demekti.
"Avrupa", Sami dillerde "Güneşin battığı taraf" anlamına geliyordu.
Amerikan derin devleti güneşin battığı Avrupa'nın tamamen karanlığa gömülmesi için harekete geçti. Ukrayna-Rusya savaşına yol verilmesi bunun bir parçasıydı.
Why does key former Trump adviser Steve Bannon now face jail time? - BBC NewsRusya'ya enerji anlamında göbekten bağlı olan Avrupa, bu savaşla birlikte en büyük darbeyi yiyordu.
Enerji krizi fiyatları fırlatıyor, Avrupa'da sosyal patlamaların çanları çalıyordu. Avrupa ülkelerinin sömürgesi durumundaki ülkelerden de göçmen yığınları CIA desteğiyle kıtaya hücum ediyordu. Böylece Avrupa'da göçmen karşıtlığı ırkçı aşırı sağ partilerin yükselişine evriliyordu.
Steve Bannon Trump döneminde Beyaz Saray'ın baş stratejistiydi.
Aynı zamanda da derin devletin tetikçisiydi. İstifa ettirilip Avrupa'ya yeni bir göreve gönderildi. "Avrupa Irkçı ve faşist partilerin oylarını artıracak çalışmalar yap. AB karşıtı aşırı sağı birleştir" denerek. Steve kurduğu "Hareket vakfı" aracılığı ile İtalya'ya geliyor, faşist parti lideri ile sarılıyor, Fransa'ya geçiyor Irkçı lider Le Pen ile öpüşüyor ve hepsini Brüksel'de kurduğu merkezin çatısı altında birleştiriyordu. O dönem İtalya'da yayımlanan Corriere della Sera gazetesi, "Aşırı sağ lider Salvini, ABD Başkanı'nın eski danışmanı ve AB'nin yok edilmesinin teorisyeni Steve Bannon'ın hareketine katıldı" diye yazıyordu. La Repubblica da Steve Bannon'ın Beyaz Saray'dan sonra "Avrupa'ya göç ettiğini" ve "Göçmen karşıtı gerginliklerden faydalanarak Avrupa'daki AB'ye karşı çıkan, milliyetçi kamuoyunu hedef aldığını" manşetten duyuruyordu.
Operasyon büyüktü. Amerikan başkanının baş strajesti Avrupa'da faşist partileri koltuğunun altına alıyordu. Hatta öyle ileri gidiyordu ki, Fransız faşist partisinin kongresine katılıp, kürsüde "Bırakın size ırkçı desinler...
Bırakın size yabancı düşmanı desinler... Bunu bir gurur madalyası gibi taşıyın. Çünkü her geçen gün biz güçleniyor, onlarsa zayıf düşüyor." diye bağırıyordu. Fransız ırkçı parti lideri Le Pen, koltuğundan fırlayıp alkışlıyor, Amerikalı Steve Bannon'a dokunuyor, sarılıyor, öpüyordu. İspanyol gazetesi La Vanguardia "Gelecekte pek çok yurttaşın Avrupa'ya öfkeli olmasının tek bir adresi ve lideri olabilir: 'Hareket Vakfı ve başındaki Steve Bannon'.
Tuhaftır, bu hareketin lideri Avrupalı değil, eski bir ABD'li tanıdık" diye çığlık atıyordu.
Avrupa Parlamentosu eski üyesi Rui Tavares, Público'daki yazısında "Bannon gibi bir leş kargasının Avrupa'da ne işi var? Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sağcı popülistlere destek olması amacıyla uluslarüstü bir hareket kurmak için sınırları aşmak, Bannon gibi bir faşist için fazla kozmopolit bir tutum değil mi? Tabii ki öyle! Leş kargasının hedefi AB'yi zayıflatmayı başarmak ve ufukta görünen ticaret savaşlarında yenilmesini sağlamak" diye nara atıyordu.
Faşistlerin son seçimde patlama yaptığı Avusturya'da Salzburger Nachrichten gazetesi de "Bannon'ın Avrupa'nın leş kargalarını bir havuzda toplama çabasının adını koymak lazım. Ancak öncelik, sivil toplumun bu faşist ABD hayaletinin Avrupa'da pis işler çevirmesini engellemesidir. Bu Amerikalı milliyetçi şovenistin Avrupa'da işi yok." diye yazıyor "Bannon, go Home!" diye manşet atıyordu.
İngiliz siyasetçi Halford J.
Mackinder, "Doğu Avrupa'yı kim kontrol ederse Avrasya'nın kalbini, kim Avrasya'yı kontrol ederse Dünya Adası'nı (Avrasya ve Afrika), kim Dünya Adası'nı kontrol ederse dünyayı kontrol eder" diyordu.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2024 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;