SİYASET

Abdulkadir Selvi : CHP’lilerin Kılıçdaroğlu’ndan beklentileri

Tarih
11 Şubat 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

10 gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim manifestosunu açıkladığı salonda, bu kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu izledim.

Erdoğan’ın manifestosu 11 maddeden oluşuyordu, Kılıçdaroğlu’nun seçim beyannamesi 12 maddeden oluştu.

Erdoğan “gönül belediyeciliği” derken, Kılıçdaroğlu “derman belediyeciliği”ni önplana çıkardı.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı; Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı eleştirdi. Belli ki seçim kampanyası ikisi arasında geçecek.

CHP’nin seçim beyannamesinin açıklandığı toplantıyı izledim. Partililerle konuştum. Burada AK Parti’nin toplantısı ile CHP’nin seçim beyannamesini açıkladığı toplantıyı kıyaslama düşüncesinde değilim. Burada CHP’nin toplantısından izlenimlerimi ve Kılıçdaroğlu’nun mesajlarını paylaşmak istiyorum.

CHP’nin seçim startını verdiği toplantı derli toplu ve düzenliydi. Kürsünün arkasında, tam ortada Atatürk ve Kılıçdaroğlu posterleri, onların sağında ve solunda ise “derman belediyeciliği” ve “Martın sonu bahar” sloganı yer alıyordu. Salonda ‘martın sonu’ sloganını HDP seçmenine mesaj olarak değerlendirenler vardı.

Toplantı açıklandığı saatte başladı. CHP Lideri salona, “Geliyor, geliyor Kılıçdar, Kılıçdaroğlu” müziği eşliğinde girdi. Sloganlarla karşılandı, ayakta alkışlandı. Aday belirleme sürecinde yaşanan sorunlar nedeniyle çatlak sesler çıkar mı diye bekleyenler vardı ama umduklarını bulamadılar. CHP Lideri ön sıradakilerin ellerini sıkarken, kameralar Muharrem İnce ile tokalaşmasına odaklanmıştı. Tokalaştılar. Muharrem İnce daha önce gelmiş, salonda ilgiyle karşılanmıştı.

Kılıçdaroğlu sağına İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nu, soluna Ankara büyükşehir belediye başkan adayı Mansur Yavaş’ı alarak oturdu. İzmir büyükşehir belediye başkan adayı Tunç Soyer ise Ekrem İmamoğlu ile eski Genel Başkan Hikmet Çetin’in arasına oturmuştu.

KADININ ADI YOK

Çankaya Belediyesi’nin uluslararası ödüllü halk oyunları ekibi, başarılı bir gösteri yaptı. HOYTUR ekibinin gösterisini izlerken salonu farklı bir gözle süzdüm. HOYTUR ekibindeki kadın dansçı sayısı CHP’nin gösterdiği belediye başkan adaylarının sayısından fazlaydı.

12 Eylül’ün seçimlere sokmadığı SODEP’ten Erdal İnönü’nün SHP’sine kadar 12 Eylül sonrası sol siyaseti izlerim. Kadın sayısı hiç bu kadar az olmamıştı. CHP’de her zaman bir kadın ağırlığı olurdu, ama bu kez salonda “kadının adı yoktu”.

Kılıçdaroğlu kürsüye “Güzel günleri göreceğiz” diyerek çıktı. Seçim beyannamesini açıklamadan önce partililere uyarılarda bulundu, taktik verdi. Partilileri, “Sakın ha kutuplaştırma tuzağına düşmeyin” diye uyardı. Erdoğan’ın toplumu kutuplaştırdığını öne sürerek, CHP’lilerden bu tuzağa düşmemelerini istedi. Aday belirleme sürecinde yaşanan ayrışmaya bakınca, Kılıçdaroğlu’nun benzer bir mesajı CHP’nin içine vermesine de ihtiyaç var. CHP Lideri ittifak yaptığı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ve “Dirsek temasımız var” dediği SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na da selam göndermeyi ihmal etmedi.

 MAHSUNİ ŞERİF’Lİ YANIT

Kılıçdaroğlu’nun konuşması iki bölümden oluştu. CHP Lideri konuşmasını yarısını iktidar eleştirisine ayırdı, kalan yarısında ise seçim beyannamesini açıkladı. İktidarı ekonomi üzerinden vurmaya çalıştı. “17 yıldır iktidardalar, eleştirmeye hakları yok” dedi. Domates, biber, patlıcan başrollerdeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sivas konuşmasına, Mahsuni Şerif’in “Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana” dizeleriyle karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim mitinglerinde bir punduna getirip İsmet Paşa’nın ekmeği karneye bağladığı dönemlere değinir, elinde tuttuğu ekmek karnesini sallardı. Bu kez ekmek karnesi Kılıçdaroğlu’nun gündemindeydi. Yok, o ekmek karnesini sallayıp “Eyyy İnönü”demedi. Erdoğan’a “‘İnönü var ya İnönü, ekmeği karneye bağladı’ diyordu. Şimdi İkinci Dünya Savaşı mı var?” diye seslendi. CHP belediyeciliğini “derman belediyeciliği”, AK Parti belediyeciliğini ise “saray belediyeciliği” ilan etti, 12 maddelik seçim beyannamesini açıkladı. Erdoğan, çevre ve insan odaklı bir manifesto açıklamıştı, Kılıçdaroğlu ise yoksulluğu ve işsizliği önlemeyi vaat eden seçim beyannamesi ile ortaya çıktı. Sol bir parti için akıllı bir tercih.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  12 Şubat 2019 15:45
  0 0
  ULAN BİZİM BÜYÜK ANKARA OTELİ YAKITSIZ KALIP,TESİSAT DONUP ÇATLAYACAKKEN,BİR CHPLİ PETROLCÜ, ŞAN OLSUN DİYE 2 TANKER FUEL OIL GÖNDERDİ BE.CHP iktidarlarını unutmadık.1999 ları da şimdiki nesil unuttu tabi. CHPnn ne olduğunu sağolsun atv-haber anlatıp duruyor da ötekiler pısırık ve korkaklar tabi.allah o günleri inşallah göstermeyecel. ARTIK 1440 DAYIZ.. MÜJDELER YILI BU..
 • hursit dilaver

  12 Şubat 2019 15:43
  0 0
  bizim ezikler de korkudan zaar, 1978lerde izmirde YÜKSEL ÇAKMURUN reklamını yaptığı TANSAŞ lardan bahsetmez.o kadar büyükler ki, ezikliklerini böye gösteriyorlar.. bzimkiler böye işte.o dönemdeki yag,sigara, benzin kıtlıklarını söylemeye utanırlar.
 • hursit dilaver

  12 Şubat 2019 15:06
  0 0
  GULRİZ SURURİ AŞAĞIYA GİTMEDEN ÇOK GÜZEL LAF ETTİ.' benden önceki 2 nesli asla affetmeyeceğim demişti.1945lerde başlatılan bu projelere nasıl göz yumdular, nasıl hizmet ettiler.'kadıncağız bunları söyliyerek gitti aşağıya.kadına ayıp ettiniz ey kemalistler. aşağıda artık sizi öyle bir karşılıyacak ki, atanın elindeki beyzbol sopasını ondan önce gülriz size çakacak. ona göre.. aşağıya gitmemeye bakın. benden demesi. hadi bakalım.
 • hursit dilaver

  12 Şubat 2019 15:05
  0 0
  ulan bu sarıklı, çarıklı, şalvarlı, poturlu, sakallı, göbekli, şakşırlı, gıslaved lastıklı,egri bacaklı,kıllı bacaklı, göbek kaşıyan,agzı açık ayran delisi gibi bakan,sarıklı, cübbeli, sakallı, yakasız ceketli bu takıma karşı kemalistler yenildi işte.
 • hursit dilaver

  12 Şubat 2019 14:57
  0 0
  elbet necip fazılın yazdığı gibi besmele çekilmesinin O zamanki 163. madde ve laiklik prensiplerine göre HAPSE ATILMA GEREKÇESİ OLMASI.bunlara çook şey ilave edilir. sultanahmetin ahır olması falan..NEYSE SONUNDA GELDİĞİMİZ NOKTA CHPNİN VE PRENSİPLERİNİN MAGLUP OLMASI, MİLLETİN BUNLARI BENİMSEMEMESİ. KEMALİSTLER BUNA ÇILDIRIYOR..
 • hursit dilaver 2

  12 Şubat 2019 14:51
  0 0
  EVDE AYAKKABI İLE OTURMAK,RONDO,VALS ÖĞRENİP, WAGNER, MOZART DİNLEMEK. TÜRK MÜZİGİNİN EBEDİ YASAKLANMASI,TURK DİLİNİN KURANDAN, İSLAMDAN, OSMANLICADAN İYİCE AYRIŞTIRLMASI. DİNLE İLGİLİ YA DA KURANDA VE HALK DİLİNE GEÇEN İSLAMİ ANLAM TAŞIYAN KELİMELERİN VE DEYİMLERİN TAMAMEN YOKEDİLMESİ HATTA YASAKLANMASI..aaah 1930lar aaah..
 • hursit dilaver

  12 Şubat 2019 14:50
  0 0
  CHPlilerin tamamı 1930lara dönülmesini ister. o hayalle ölünceye kadar CHPlidirler. hatta bir kısmının hayal kırıklığı ile terk-i dünya ettiği bilinir.yani 1930ları yaşayamamanın hasreti. her CHPli 1930 prensiplerine hasrettir. MABETSİZ ŞEHİRLER, MABET HALİNE ÇEVRİLEN HALKEVLERİ. NUTUK KİTABININ KUTSAL METİN YAPILMASI, SOL ELLE ÇATAL KAŞIK TUTMAK,
 • ibrahim can

  11 Şubat 2019 19:57
  0 0
  CHP Sol bir parti. Guldurmeyin
 • As1 bu

  11 Şubat 2019 19:19
  0 0
  Bundan yani bu mall dan hic bir Tok bekleme
 • mehmet

  11 Şubat 2019 18:18
  1 0
  yoksulluğu ve işsizliği bitirecek (miş) te kardeşim bu genel seçim değil ki yerel seçimle nasıl yapacan bu işi daha kendi belediye çalışanlarının taleplerini yerine getiremiyon adamlar iki de bir greve gidiyor
 • Tespit

  11 Şubat 2019 17:59
  4 0
  Yeni neslin tabiri ile "Siz ne içiyorsunuz, neyin kafası bu birader?" Seçim mahalli seçim, iş bu gazetecinin reklamını yaptığı, kör kılıçların efendisinin vaadi "yoksulluğu ve işsizliği önleme" Nasıl? Kazandığı belediyelerde para mı dağıtacak? Öncelikle hangi parayı dağıtacak, sonra da CHP nin kazanamadığı belediyelerdeki insanları başı kel mi kalacak? At yalanı, seveyim inanmayanı. Ama bir tespite katılıyorum, seçmen kitlesinin IQ su göz önüne alınırsa "Sol bir parti için akıllı bir tercih"
 • hursit dilaver

  11 Şubat 2019 16:19
  0 0
  hicri 1440 yılının özellikleri ve müjdelerinin bu CHPnin artık bittğinin işareti ve anlaşılmış olması. daha önce hicri 1440ın bu ülke için büyük müjdeler getirdiğini yazmıştım. en büyügü de inşallah bu CHP olacak.SONRASI ZATEN TIKIR TIKIR GELECEK refik erduranın 65lerde milliyette yazdığı FREN TÜRKLER bitecek.FATİHİN AYASOFYA LANETİNE BAKIN.. İNŞALLAH BU DA KALKACAK.cehepeyi aramayacağız sanki.(BULMADINIZ TALAT ASALIN 1969 RADYO SEÇİM KONUŞMASINDA CHPYİ NASIL ANLATTIĞINI..)
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;