SİYASET

Abdulkadir Selvi : Anketten ekonomi çıktı

Tarih
24 Kasım 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdulkadir Selvi

Bu yazıyı yazarken bir gözüm ekranda dövizin yükselişini takip ediyordum, bir gözüm ise Optimar’ın kasım ayı Türkiye’nin Nabzı Araştırmasını inceliyordum.

Yazıya başladığımla bitirdiğim anda dolar kurunu kontrol etme gereği duydum. Gün boyu iş dünyası ile konuştum. Elbette ki gündemlerinde dövizdeki olağanüstü yükseliş vardı. Ama en çok belirsizlikten endişe ediyorlardı. Yönlerini tayin etmekte zorlandıklarını ifade ediyorlardı. AK Parti iktidarında, ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya kaldık. Bu tür dönemlerde ekonomi yönetiminin piyasalara güven vermesi ve yön tayin etmesi gerekiyor.

En büyük anketin seçim sandığı, en iyi göstergelerin ise piyasalar olduğuna inanıyorum. Ama güvenilir anketleri de kamuoyunun nabzını yansıttığı için düzenli olarak takip etmeye çalışıyorum.

Döviz kuru saldırısı ve halkı sokağa dökme çabalarına sert sözler: Mesele ekonomi değil, hedeflerinde Erdoğan var... - Son Dakika HaberlerHilmi Daşdemir’in başkanı olduğu Optimar’ın 13-20 Kasım tarihleri arasında 2507 kişi üzerinde yapılan ve ilk kez bu köşede yayınlanan araştırma Türkiye’nin en önemli sorununun ekonomi olduğunu ortaya koyuyor. Dikkate alınması gereken bir başka veri de ekonomiyle ilgili umutsuzluğun artması. Ankete katılanların yüzde 47.3’ü önümüzdeki günlerde ekonominin daha kötü olacağını işaretlerken, daha iyi olacak diyenlerin oranı yüzde 20.2’de kalıyor.

EKONOMİ VE İŞSİZLİK

Ankete
 katılanların yüzde 47.3’ü ekonomi derken, ikinci sırada yüzde 16.5’le işsizlik geliyor. Ekonomi ve işsizliği birlikte değerlendirdiğimizde ise bu oran yüzde 63.8’e çıkıyor. Onları ise sırasıyla eğitim ve COVID-19 salgını takip ediyor.

HANGİ PARTİ ÇÖZER?

Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'na hakaretleri Cumhurbaşkanlığı sitesinde sansürlendiOptimar’ın anketine katılanların yüzde 27.88’i bu sorunu AK Parti’nin çözeceğini belirtirken, CHP çözer diyenlerin oranı yüzde 25.17 oldu. Hiçbiri diyenler yüzde 12.21’le üçüncü sırada gelirken, onu yüzde 9.13’le kararsızım diyenler takip etti.

HDP çözer diyenler yüzde 8.74 olurken, onu yüzde 6.78’le İYİ Parti diyenler takip etti. MHP çözer diyenlerin oranı ise 5.42 oldu.

EN BEĞENİLEN SİYASETÇİ

Ankete
 katılanlar, en beğendiğiniz siyasetçi kimdir sorusuna yüzde 25.7’yle Erdoğan yanıtını verdi. Cumhurbaşkanını yüzde 13.3’le Mansur Yavaş takip ederken Ekrem İmamoğlu yüzde 8.7’yle üçüncü sırada geldi. İlk üç sıralama değişmezken Selahattin Demirtaş yüzde 8.0’la dördüncü sırada geldi. Onu yüzde 6.4’le Meral Akşener takip ederken Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 5.3’le altıncı sırada kendine yer buldu. Kılıçdaroğlu’nu yüzde 5.0’le Devlet Bahçeli takip etti. Abdullah Gül yüzde 1.6 alırken onun üstünde yüzde 1.8’le Ali Babacan yer aldı.

PARTİLERİN OY ORANI

🎙Muhbir on Twitter: "🗣 Meral Akşener: “Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda İYİ Parti olarak Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş'ın aday olması noktasında herhangi bir itirazımız olmaz. CHP yönetimi bize ikisinden birini önerirse biz hayırKararsızlar dağıtıldığı takdirde AK Parti’nin oy oranı yüzde 37.5 çıkarken onu yüzde 25.3’le CHP takip ediyor. CHP, uzun süredir ilk kez yüzde 25 oranını aşmayı başardı.

İYİ Parti ise yüzde 10.2’yle üçüncü sırada geliyor. Optimar anketlerinde İYİ Parti’yle ilgili oranları az bulduğumu her zaman belirtirim. İYİ Parti yüzde 10’un üzerine çıksa da birkaç puan daha ileride olduğunu düşünüyorum.

HDP yüzde 10.1’le dördüncü sırada gelirken, MHP yüzde 10 seviyesini koruyor. DEVA Partisi de uzun süredir ilk kez yüzde 1.3’le altıncı sırada çıktı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

2023’e
 giderken en çok cumhurbaşkanlığı seçimini tartışıyoruz. Peki Optimar’ın anketindeki sonuçlar neyi gösteriyor?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz diye sorulduğunda, ankete katılanların yüzde 26’sı Erdoğan derken, onu yüzde 14.2’yle Mansur Yavaş takip ediyor. Selahattin Demirtaş yüzde 8.7’yle üçüncü sırada gelirken Ekrem İmamoğlu ise yüzde 8.5’le dördüncü sırada yer aldı. Kemal Kılıçdaroğlu son dönemde yaptığı atağa rağmen yedinci sırada geldi. Beşinci sırada yüzde 6.4’le Meral Akşener gelirken kararsızlar yüzde 5.5’le Kılıçdaroğlu’nun önünde yer aldı. Kılıçdaroğlu yüzde 5 alırken, onu 4.3’le Bahçeli takip etti.

ERDOĞAN-KILIÇDAROĞLU

Cumhurbaşkanlığı 
seçiminde son tura Erdoğan ile Kılıçdaroğlu kaldığı takdirde kime oy verirsiniz sorusuna, ankete katılanların yüzde 35.4’ü Erdoğan yanıtını verirken Kılıçdaroğlu diyenlerin oranı yüzde 33.9 oldu. Kararsızların oranı ise en yüksek seviyesi olan yüzde 30.6’ya ulaştı.

Erdoğan ile İmamoğlu sorulduğunda ise ankete katılanların yüzde 41.3’ü Erdoğan derken İmamoğlu diyenlerin oranı 34.2 oldu. Kararsızların oranı ise 24.5’e geriledi.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;