DÜNYA

Salih Tuna : Bu kararları kim imzalatıyor?

Tarih
05 Mayıs 2024
İzlenme
Kişi
Yazar
Salih Tuna

Banka kredisi alabilmek için ölmüş amcasının cesedini tekerlekli sandalyeyle banka şubesine taşımış, cesedin eline de bir kalem tutuşturarak gerekli belgeleri imzalatmaya kalkışmıştı.
Kim mi?
Erika de Souza Vieira isimli bir kadın... İki hafta önce Brezilya'nın Rio kentinde gerçekleşen bu akıl almaz hadisenin video kayıtlarında öyle diyaloglar var ki inanamazsınız.
Vieira, tekerlekli sandalyedeki amcasının cesediyle şöyle konuşuyordu: "Amca, dinliyor musun beni? İmzalaman lazım. İmzalamazsan olmaz; ben senin yerine imzalayamam. İmzala ki başımı daha da fazla ağrıtma; artık buna katlanamıyorum!.."
Amcasının tepkisizliğinde bir gariplik olduğunu sezen banka çalışanlarını da "O hep böyledir; pek bir şey söylemez..." diyerek "uyutmaya" çalışıyordu.
Brezilyalı Vieira'nın ölü amcasını istismar ederek banka kredisi sözleşmesine imza attırma çabası birçok yönüyle ABD Başkanı Joe Biden'a "imzalatılan" kararları andırıyor mu?

***

Başkanlığı süresince yaptığı konuşmaları ve tavırları Biden'ın muhtemel demansı ve genel olarak "orada olmayışı" onu en azından "yarı ölü" durumuna sokuyor.
Kararları Biden'ın bizzat kendisinin vermediği besbelli.
O hâlde, Biden'ın eline bir kalem tutuşturup önüne gelen kararları imzalattıran kim?
Mesela, ABD Meclisi'nden üç gün önce geçen yasa tasarısı "antisemitizm" kavramının içeriğini öyle genişletiyor ki, "İsrail'in politikalarını Nazi Almanyası'nın politikalarına benzetmek..." gibi maddeleri bile kapsıyor.
Hülasa, nefret söylemi dâhil olmak üzere her türlü ifadeye özgürlük tanıyan ABD, sıra İsrail'in eylemlerini protesto edenlerin kendilerini ifade etmesine gelince kanunla yasak getiriyor.
Daha geçen gün İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği soykırımı protesto eden öğrencilerle ilgili yaptığı konuşmasında Biden, "İfade özgürlüğü başka, hukuksuzluk başka!" minvalinde konuşarak protestoculara bu "gerçeği" hatırlatmış oldu.
Gerçeğin gerçeği şudur: Hukukun üstünlüğünün sınırı, İsrail'in hukukuna kadardır.
O kadar ki "Kahrolsun ABD" diyebilirsiniz ama "Kahrolsun İsrail" demek yasaktır.

***

Malumunuz, protestocuların ve destekçilerinin ekseriyeti eğilim olarak Demokrat Parti'ye yakındır.
Soru şudur: Demokrat Parti'nin bu yılın sonunda gerçekleşecek olan ABD başkanlık seçimlerindeki adayı Biden, kendi tabanını böylesine kendisinden uzaklaştırmayı ve hatta nefret ettirmeyi göze alacak kadar İsrail'e neden destek çıkıyor?
Biden, İsrail söz konusu olunca adeta siyasi mevkiini kaybetmek ve makamında alçalmak manasına gelecek şekilde neden davranıyor?
Kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu siyasi mevki ona aslında sandığımız kadar güç tanımıyor mu yoksa?
Birileri İsrail'e destek anlamına gelen her türlü kararı Biden'ın önüne koyup, "İmzalaman lazım... İmzalamazsan olmaz; biz senin yerine imzalayamayız. İmzala ki başımızı daha fazla ağrıtma!" mı diyor?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2024 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;