GÜNCEL

Nuh ALBAYRAK : ‘Paralel Diyanet’in ‘Paralel Mevlid’i…

Tarih
26 Nisan 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Nuh Albayrak
 13 Mayıs 2015 tarihli yazımda FETÖ’nün Diyanet’teki güçlü yapılanmasından aldığı güçle, şantaj ve tehditle Diyanet’i, kendilerine yoğun destek vermeye nasıl zorladığını anlatmıştım.

Çünkü FETÖ ilk “paralel” yapılanmasını Diyanet’te uygulamış, kendisine rakip olarak gördüğü dini grupların önünü kesmek için bu yapıyı da kullanmıştı.

Nitekim 17/25’ten sonra bile, Görmez’in odasındaki en mahrem görüşmeler iki saat geçmeden Pensilvanya’nın “kulağına gidiyordu.”

Zaten FETÖ’nün, Diyanet gibi bir kurumdan, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı gibi çalışmasını isteme cüreti de Diyanet’teki bu hakimiyetinden kaynaklanıyordu.

Diyanet’i de CHP gibi uzaktan yönetmek istediler.

Mesela, 25 Ocak 2014’te düzenlenen Yüzyılın İslam Kültür Hizmeti Ödülleri Töreni’nde konuşan Başbakan Erdoğan’ın, Fetullah Gülen’i tarif eden, “Bu medeniyet yalancı peygamberleri, alim müsveddelerini reddetmiştir. Bunlar, ilmi güç ve şantaj için kullanıyor” ifadelerine, Görmez’in (FETÖ adına) cevap vermemesine çok kızmış, kalemi kırmıştı!

***

Bununla birlikte elbette Diyanet gibi bir kurum, cinnet noktasına gelen bu taleplere karşılık vermemekle, FETÖ ile mücadelede görevini yapmış olamaz.

Böyle bir konuda Diyanet’in “sessiz” kalması, FETÖ’ye büyük destek anlamına gelir.

Zira Diyanet, dini istismar ederek büyüyen bir örgütü, çok daha net ifadelerle ifşa etmeli, korkunç boyutlardaki din istismarını ortaya sermeliydi.

Paralel Mevlid mi?

İşte son günlerde tartışma konusu olan “Kutlu Doğum Haftası” da FETÖ’nün, Diyanet’te en güçlü olduğu dönemde, tescilli FETÖ’cü olarak yargıda hesap veren bazı isimlerin tavsiyesi ile başlatılan bir uygulamadır.

“Diyanet başlattı” savunmaları, “17/25 operasyonu Emniyet’in başlattığı meşru bir faaliyetti” demek gibi bir şeydir.

“Dinler arası diyalog”un, “Peygamberimizi fonksiyonsuz hale getirerek İslamiyet’i de diğer tahrif edilmiş dinlerle aynı mesabeye indirmeyi amaçlayan, Vatikan güdümlü bir proje” olduğu artık herkesin kabul ettiği bir gerçektir.

Kutlu Doğum Haftası da bunun bir parçasıdır.

Nitekim yıllardır uygulanan yoğun programlarla “Kutlu Doğum Haftası, yeni nesillerin zihninde, Mevlid Kandili'nin yerini almaya başladı bile.

***

İslamiyet 14 asırdır Hicrî takvime göre uygulanmaktadır.

Din, önüne gelenin mantık yürüteceği bir konu değildir, tek kriter “nakil”dir.

Yozlaştırmanın “güzel”i olmaz. Dine yapılacak en küçük müdahale, ilk halinin “eksik” olduğu anlamına gelir.

'Kutlu Doğum' ne zaman?

FETÖ Diyanet’te etkili olmaya devam etseydi, Peygamberimizi; Miladi Takvime göre uygulanan Kutlu Doğum Haftası ile iyice bütünleştirildikten sonra, Ramazan’ın da “daha sağlıklı ibadet için (!) uygun bir aya” sabitlenebileceği tartışmaları gündeme gelseydi…

Bir de o dönemde ülkeyi, en büyük partnerleri olan “Türkçe ezancılar” yönetiyorsa Allah muhafaza...

FETÖ’nün bu en sinsi tahrifatını, bir ibadet gibi kutsallaştırmak ve savunmak çok vahimdir.

***

Kutlu Doğum Haftası'nda yapılan bütün faaliyetleri gerçek “Kutlu Doğum” haftasında yapmanın, Peygamber Efendimizi gençlere, Mevlid Kandili'ni izleyen günlerde anlatmanın ne gibi bir sakıncası var ki, böyle gerekçesiz ve anlamsız bir tarihte anlatma ihtiyacı duyuluyor ve bunda ısrar ediliyor?

Bu uygulamaya son verilmeli ve Kutlu Doğum Haftası’ndaki faaliyetler, Mevlid haftasına aktarılmalıdır.

Star
26 Nisan 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Yolcu

  27 Nisan 2017 23:43
  0 0
  Hristiyanlar Nisan ayında Paskalya kutlar. Büyük Perhiz veya Lent, Hristiyanlıkta Paskalya döneminde, 40 gün boyunca hayvansal gıdaları yememek kaydı ile tutulan oruçtur. 2. yüzyılda yazılan Didakte kitabına göre İsa inananlarına çarşamba ve cuma günü oruç tutmalarını buyurmuştur. 2. yüzyıldaki kiliselerin bu orucu Diriliş Bayram'ından önce (Paskalya) tuttukları bilinmektedir.
 • Yolcu

  27 Nisan 2017 23:42
  0 0
  Yahudiler Nisan ayında: Pesah, Fısıh veya Hamursuz Bayramı (İbranice: פסח Pesah), bir Yahudi bayramı ve festivalidir. Mısır’da kölelikten kurtarılan Antik İsraillilerin göç hikayesini anar. Pesah, Yahudi takvimindeki Nisan ayının 15. günü başlar, bu tarih Kuzey Yarım Küre’de bahara denk gelir ve bayram 7 veya 8 gün kutlanır. Yahudi bayramları arasında en çok kutlanan bayramlardan biridir.
 • Yolcu

  27 Nisan 2017 23:41
  0 0
  Bence Nisan ayında bu feto belasının sözde kutlu doğum diye kutlama fitnesini uygulamaya çalışmasının arkasında dinler arası diyalog projesi kapsamında hani dinleri birleştirecek ya bu feto canisi, Hristiyanlık ve Yahudilikte de o dinlere ait kutsal günlerin olması. ince bir plan büyük bir bela.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;