GÜNCEL

Melih Altınok : Gazze için ‘tek taraflı adım’ zamanı

Tarih
04 Mart 2024
İzlenme
Kişi
Yazar
Melih Altınok

İrlanda'da, İngiltere'de, Norveç'te, ABD'de her gün Filistin'e destek için kitlesel eylemler, etkinlikler düzenleniyor. Batı başkentlerinde yer gök Filistin bayrakları.
Bunu "Peki ya Müslümanlar, Arap halkları ne yapıyor" demek için anlatmıyorum.
Zira sivillerin, çocukların, hastaların katledilmesine karşı çıkmak yalnızca bir dinin ya da ırkın mensuplarının sorumluluğu değil; sadece asgari insanlık görevi.
Öyle ya, bugün Gazze'de soyu kurutulmaya çalışanlar, hastanelerde vurulan çocuklar Hristiyan, Musevi ya da dinsiz olsalar isyan etmeyecek miydik?
Dolayısıyla ABD'li bir askerin yaşananlara dayanamayarak kendisini yakmasına, bir İrlandalı'nın Filistinlilerle bizden daha çok empati yapabilmesine şaşırmıyorum.
Dışişleri Bakanı Fidan, Antalya Diplomasi Forumu'nu değerlendirdi
Batı kamuoyunun duyarlılığını önemsememin sebebi, altıncı ayına giren soykırımın bilinçlerimizde yarattığı teslimiyete şifa olması. Zira dünya adeta paralize olmuş durumda.
Baksanıza sokaktaki dalga o kadar güçlü ve meşru ki, İsrail'e askeri ve siyasi destek veren yönetimler bile Gazze'ye havadan insani yardım yapmak zorunda kalıyorlar.
Gazze soykırımında iyi bir insanlık sınavı veren demokrat kamuoyunun baskısına direnemeyen Biden yönetimi geçtiğimiz gün uçaklarla Gazze'ye havadan insani yardım attı. Belçika da sırada.
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın dün Diplomasi Forumu'nun kapanışında yaptığı konuşma da umut verici:
"Bazı bakan arkadaşlarımla yaptığım görüşmelerde artık uluslararası toplumun yerleşik ifade edilen şu andaki uygulamaları bir kenara bırakıp (Gazze konusunda) tek taraflı adım atılması gerektiğine inanan arkadaşlarımız var. Bizler de artık bu görüşleri destekliyoruz çünkü yani birilerinin iznini bekleyerek Gazze'ye yardım ulaştırmak, artık 2 milyondan fazla insanın yavaş ve sessiz ölümüne ortak olmak manasına geliyor."
Küresel zemin uygun, elimizi çabuk tutmalıyız.
Türkiye'nin atacağı tek taraflı insani bir adım, diplomatik tıkanıklığı açmakta çok etkili olacaktır.

***


ÖZEL, İMAMOĞLU'NU MU KAST ETTİ?
Büşra Dede on X: "Özgür Özel “biz bedelli askerlik yapanlar kaçanlar için oy istemiyoruz” demişti. Ekrem İmamoğlu'nun da bedelli askerlik yaptığın�� Murat Ongun'un fonladığı trol ifşa etti, İmamoğlu'nun asker arkadaşı da iddiayıHerkes CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in seçim arifesinde çıkıp "Türkiye'yi sevenlerden oy istiyoruz. Bedelli askerliğe kaçanlardan değil" demesine anlam vermeye çalışıyor?

Haklılar, bir mantığı olmalı. Ana muhalefet liderinin yasal hakkını kullanıp bedelli askerlik yapan yüzbinlerce vatandaşa vatan haini muamelesi yapması olacak iş mi?
Yüzde 25'lik bir partinin genel başkanından bahsediyoruz. Her ağzına geleni söyleyecek değil ya!
Acaba aklında bedelli askerlik yapan İstanbul Belediye Başkan adayları Ekrem İmamoğlu mu vardı?

***


MERAL HANIM'IN TAKLİTLERİNDEN SAKININIZ
Zafer Partili Hande Karacasu'nun ırkçı 'sosyal deneyi': Suriyeli dediği esnaf Siirtli çıktı « PolitikYol.com | Yorum, Analiz, Haber SitesiZafer Partisi Fatih Belediye Başkan adayı Hande Karacasu'nun seçim kampanyası kapsamında yaptığı esnaf ziyaretleri sosyal medyada çok konuşuluyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2024 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;