DÜNYA

İsmail Yaşa : Hamas liderlerinin fedakârlıkları

Tarih
13 Nisan 2024
İzlenme
Kişi
Yazar
İsmail Yaşa

İsrail ordusu Ramazan Bayramı’nın birinci günü Gazze kentinin batısındaki Eş-Şati Kampı’nda hareket hâlindeki bir araca saldırı düzenledi.

Araçta Hamas lideri İsmail Heniyye’nin bayram ziyaretlerine çıkan oğulları ve torunları bulunuyordu.

Saldırıda Heniyye’nin üç oğlu ve dört torunu şehit oldu.

Oğullarının ve torunlarının şehadet haberini Katar’ın başkenti Doha’daki hastanelerde tedavi gören Gazzeli hastaları ve yaralıları ziyaret ettiği sırada alan Hamas lideri, Müslüman’a yakışır büyük bir metanet gösterdi.

Çünkü kaza ve kadere, cennet ve cehenneme inanan bir Müslüman için ölüm, dünya sınavının sonu ve ebedi hayatın başlangıcıdır.

Heniyye, 7 Ekim’den bu yana ailesinden ve akrabalarından 60 kişinin şehit olduğunu söyleyerek kendi çocuklarının Gazze Şeridi’nde şehit olan diğer Filistinlilerden farklı olmadıklarını ifade etti.

Hamas bugüne kadar kurucusu Şeyh Ahmed Yasin başta olmak üzere birçok liderini şehit verdi.

Hareketin önde gelen isimleri ve aileleri işgale karşı mücadelede hep sahada oldu.

Buna rağmen Filistin direnişini karalamak isteyen İsrail yanlıları Hamas liderlerinin “kendileri Katar’da, Türkiye’de ya da Avrupa’da lüks içinde yaşadıkları hâlde Filistinli gençleri ölüme gönderdikleri” yalanını sürekli gündemde tuttu.

Oysa Halid Meşal, İsmail Heniyye gibi birçok ismin Filistin dışında yaşaması bir tercihten çok zorunluluktu.

Ayrıca, Salih El-Aruri’nin geçenlerde Beyrut’ta İsrail tarafından şehit edilmesi olayında olduğu gibi Hamas liderleri Filistin dışında da her an suikast tehlikesiyle karşı karşıyalar.

Heniyye’nin oğullarının ve torunlarının İsrail saldırısında şehit olmaları “Hamas liderleri ve aileleri Doha’da, İstanbul’da beş yıldızlı otellerde keyif sürüyorlar” iddiasını bir kez daha çürüttü.

Hamas lideri İsmail Heniyye'nin 3 oğlu hayatını kaybetti - Patronlar DünyasıDaha da ötesi Heniyye’nin ailesinin onca bombardımana rağmen Eş-Şati Kampı’ndan ayrılıp daha güvenli görülen Refah’a dahi göç etmedikleri, işgal güçlerine meydan okuyarak evlerinde kaldıkları ortaya çıktı.

Buna rağmen Hamas liderleri hakkında ileri sürülen alçakça iftiraların arkası kesilmeyecek.

Çünkü İsrail işgaline karşı direnen herkesi karalamak için ortaya atılan o iddiaların asılsız olduğunu iftiracılar herkesten iyi biliyor.

Buna rağmen “Çamur at, izi kalsın” mantığıyla aynı şeyleri söylemeye devam ediyorlar.

Tıpkı Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimini ancak ikinci turda kazanabilmiş ve yerel seçimlerde partisi ülke genelinde ikinci sıraya düşmüş Erdoğan’ın hâlâ “otoriter” olmakla suçlandığı gibi Hamas liderleri de “beş yıldızlı otellerde lüks içinde keyif sürerken Filistin’in gariban çocuklarını ölüme göndermek” ile itham edilecekler.

Çünkü her iki iftirayı da piyasaya sürüp yaymaya çalışanların beslendikleri “kirli kaynak” aynı.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2024 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;