SİYASET

Hakan Albayrak : AK Parti çevrelerinde yükselen tepki

Tarih
11 Eylül 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakan Albayrak
 Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), adı üstünde, her şeyden evvel adalet için kurulmuştu.

Ne var ki bugün AK Parti iktidarında adalet fena halde yaralı.

Terörle mücadelede kantarın topuzunun kaçırıldığı, hem de çok fazlasıyla kaçırıldığı, haksız yere tutuklanan insanların haddinin hesabının olmadığı su götürmez bir gerçek.

***

Özgürlükçülük de AK Parti’nin başlıca iddiaları arasındaydı.

Ne var ki bugün AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın beğenmediği fikirleri özgürce savunmakta ısrar edenler -AK Parti’li de olsalar- AK Parti medyasında barındırılmıyor, hatta Hürriyet gazetesinden bile kovdurulabiliyor.

Üstelik bunlar “Sırat-ı Müstakim’den sapmak”la suçlanarak ağır bir dinî vebal (!) altında bırakılıyor.

***

AK Parti’nin nüvesini teşkil eden “Yenilikçiler” yahut “Erdemliler” hareketi, Necmeddin Erbakan liderliğindeki Milli Görüş hareketinde istişare / ortak akıl ilkesine saygı gösterilmemesine tepki olarak doğmuştu.

Ne var ki bugün Erdoğan’ın söylem ve eylemlerini sorgulamak, “Reis”in fikirleriyle çelişen fikirler ileri sürmek, parti ve hükümette kolayca tasfiye sebebi olabiliyor.

***

Rantiyecilik bitecekti AK Parti iktidarında. Torpilli iş adamları, şirketler, holdingler kalmayacaktı.

Ne var ki iltimas ve adam kayırmacılığa dair iddialar -AK Parti iktidarı öncesi dönemlerde olduğu gibi- ayyuka çıkmış vaziyette.

***

Erdoğan daima “Gurur, kibir bize yakışmaz” diyor, “tevazu ehli” olmanın gereğine işaret ediyor.

Ne var ki “Sen kimsin?”i, “Haddini bil!”i de dilinden düşürmüyor.

Yağmurlarda beraber ıslandığı kimseleri bile bu şekilde tahkir etmekte beis görmüyor.

***

Bir çelişki daha:

Erdoğan, faiz oranlarının yüksekliğinden Ali Babacan’ı sorumlu tutuyordu.
Ne var ki, Babacan ekonomi yönetiminden uzaklaştırılalı yıllar olduğu halde, faiz oranları düşmedi, bilakis daha da yükseldi.

Öte yandan, Babacan’ın bakanlığı döneminde küresel krizlere rağmen başarılı bir şekilde dengede tutulabilen ekonomi şimdi aynı başarıyla dengede tutulamıyor.

***

Ve bir çelişki daha:

Ahmet Davutoğlu, dış siyasette fazla agresif olmakla suçlanıyordu; başbakanlıktan uzaklaştırıldığında ‘Bundan sonra dostlar çoğalıp düşmanlar azalacak’ denildi.

Ne var ki tam tersi oldu bunun; dış siyaset asıl Davutoğlu’ndan sonra agresifleşti ve dostlar azalıp düşmanlar çoğaldı.

***

AK Parti’nin falanca il teşkilatının veya filanca ilçe teşkilatının bütün bunlardaki sorumluluğu, bunları sineye çekmekten ibarettir.

Hal bu iken, Erdoğan’ın AK Parti’de sorun olarak sadece teşkilatlardaki “metal yorgunluğu”nu görmesi, teşkilatlara yüklenmekten gayrı bir ‘özeleştiri’ye yanaşmaması tuhaftır.

Erdoğan, doğrudan doğruya kendi tarz-ı siyasetinden kaynaklanan asıl sorunları görmezden gele dursun (veya onları sorun olarak görmeyi reddede dursun), AK Parti çevrelerinde -hükümet mahfilleri ve hatta Beştepe dahi- bunlar yaygın olarak konuşuluyor.

‘Bidayette karşı çıktığımız şeyleri kendimiz yapar hale geldik, telin ettiğimiz kimselere benzedik’ deniliyor.

Küresel tehditlerin, uluslararası meydan okumaların, ekonomik sıkıntıların, toplumsal çalkantıların üstesinden mevcut yönetim usulü ve üslubu ile gelinemeyeceği, üstelik bu usul ve üslubun yeni problemleri davet ettiği vurgulanıyor.

Erdoğan’ın doğrularını besleyip yanlışlarının önüne geçen akil adamların, parti yönetiminden ve hükümetten bir bir uzaklaştırılması eleştiriliyor.

Eski AK Parti’ye, ortak akla, kadro hareketine duyulan özlem ifade ediliyor.

Gittikçe yükselen bir tepki var.

Bu tepki şimdilik homurtu halinde ama ‘kuvveden fiile çıkması’ an meselesi.

***

Konuya gelecek yazılarda devam edeceğiz inşaallah.

Karar
11 Eylül 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Mimar

  12 Eylül 2017 16:52
  2 0
  Kimse hatasız değildir. Reisin de yanlışları vardır. Kaldı ki etrafındakiler toz pembe görüntüler çizip yanıltıyor da olabilirler. Ancak yazının tamamına katılmak mümkün değil. İki paragraf yazı yazıyorsun bir kısmı hatalı veya yanlış, hatta haddini aşan boyuta varıyor. E Reiste kos koca ülkeyi yönetiyor. Kolay iş mi? Ancak yazının tamamı da hatalıdır, palavradır diyemeyiz. Birilerinin Yönetimden kaynaklanan yanlışları da dile getirmesi gerek. Zira menfaatciler kraldan çok kralcı oluveriyor.
 • Aaa

  12 Eylül 2017 13:24
  3 1
  Bu adamin bi kuyruk acisi var ama anlamadim.
 • zeki bostancı

  11 Eylül 2017 20:43
  4 1
  hastır bire albayrak....
 • İzmir'li Yiğit

  11 Eylül 2017 17:44
  0 0
  Sn.Cumhurbaşkanı halis niyetlidir ama bürokrasiye gücü yetmemektedir. Bürokrasi uygulamaları ile AK Partinin altını oymakta ve bunun hesabı AK Parti'ye çıkmaktadır. Alın bakın son yılların Resmi Gazetelerini, İnanılmaz yönetmelik ve tebliğlerle doludur ve her biri iş yapmak isteyenin önünü tıkayan hatta rüşvete zorlayan hükümlerle doludur. Döner sermayeye kaynak aktarmak için için çıkartılan yönetmelik ve tebliğler vatandaşı canından bezdirmiştir. 2019 AK Parti için çok zor geçecek.
 • Ozislam

  11 Eylül 2017 15:20
  5 3
  But millet dost maskeli dusmanlarini ve iflah olmaz fitnecileri tanidigini ve gercek dostlarinin kimler oldugunu 15 Temmuzda gosterdi elhamdulillah.
 • Adalet ve Kalkınma

  11 Eylül 2017 12:20
  7 4
  Hz. Ömer Halife iken “benim yanlış yaptığımı görürseniz ne yaparsınız” diye sorunca, Sahabe efendilerimizden bir tanesi kılıcını çekmiş ve “seni bu kılıcımızla düzeltiriz ey Ömer” DİYEN sahabi gibisin bravo bravo hakan sana....Reisin gerçek dostu sensin...bırak yalaka çıkarcı her devrin adamları ne derse desin....doğruları söyle ki reis yanlış yaptığında kendine gelsin....Gerçek dost doğruları dostunun yüzüne söyleyebilendir...
 • sokrat baba

  11 Eylül 2017 12:20
  3 4
  Hakan bey kalemine sağlık, "bizler savaşı düşmanımıza benzediğimiz zaman kaybederiz" diyor bilge hükümdar Aliya İzzetbegoviç savaş kaybedilmeye başlandı. Belediyelerdeki başarı ile iktidara gelen parti şimdi belediyelerdeki adam kayırma, yolsuzluk ve rantları paylaşma kavgasıyla gidecek. yazık olan ülkeye olacak.. Selam ve dua ile..
 • Osman göktürk

  11 Eylül 2017 10:35
  0 2
  Olumlu ve iyi niyetli her eleştiri başımız üstüne. Ülke ve dünya gündemi hızlı değişiyor. İstikamet inşaallah dosdoğru. Tasviyeler vardır ancak hainlik yapanlarda vazgeçmiş değil. Bunlardanda örnek verseydinizya.
 • Yavuz

  11 Eylül 2017 09:59
  14 3
  RTE ilk nerdeyse simdi orada ama Dusmanlari birlesti .... Dostlari bu zor durumda kacti
 • Gaba Ali

  11 Eylül 2017 09:58
  6 4
  Şimdi ey gazeteci ey yazar burda Reis-i eleştirecek ve veya Reise yeter artık diyecek tek unsur olan milletin bir bireyi olarak Hadi oradan diyorum Siz ki adam gibi yazılar yazabilseniz hakkı konuşup hukuku işaret etseniz İnan'ın ülke daha iyi olacak Yalan yanlış yanlı yalaka veya tamamiyle muhalif tutumlarınız bu ülkeye ancak zarar vermektedir Reis hatasız değil haşa huzurda!!! Günahı elbet var Ama İnan senden çok değildir yazar beg
 • Mustafa-2

  11 Eylül 2017 09:30
  5 5
  Reis her zaman yerinde ve doğru olanını yapmaktadır. Önceki gelişmeler, geleceğin referansııdır. Düşünmeden akıl dışı hareketler hiçbir yarar getirmez.
 • Mustafa

  11 Eylül 2017 09:29
  4 1
  Dostlar yolcululukta arkadaşlarına daima muhabbet duymalı, onların hal ve hareketlerini daima hayra ve güzelliklere yorumlamalıdır. Zamansız ve yersiz çıkışlar, ses ve itirazlar yolculuğun sıhhat ve selametine olumsuz etkileyeceğini bilmelidir. Olayların gelişerek seyretmesi, hikmeti icabı olabilir.Musa a.s mın Hızır a.s itirazları gibi yolda yalnız kalmak ihtimalini göz ardı etmemeli.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;