DÜNYA

Ceren Kenar : PYD'nin Rakka kumarı

Tarih
23 Mayıs 2016
İzlenme
Kişi
Yazar
Ceren Kenar

Amerikan destekli Suriye Demokratik güçleri Rakka'ya operasyon başlatıyor haberleri ajanslara düştü. Rakka 2013 yılında önce muhalifler tarafından ele geçirilmiş ancak daha sonra DAEŞ kenti muhaliflerin elinden almıştı. Suriye'de DAEŞ'in başkenti olarak kabul ediliyor.

Suriye Demokratik Güçleri ise ABD'nin PYD'ye direkt desteğini perdelemek amacıyla kurulan bir milis grubu. Amacı DAEŞ ve Nusra'ya karşı savaşmak olarak belirlenen SDG aslında PYD'nin bir anlamda diğer ismi. Kürt savaşçıların yanı sıra Arap militanların içinde olduğu söylense de, PYD dışındaki savaşçılar bu milis grubu için bir makyaj işlevi görüyor.

Yani giriş cümlesini şöyle okumak mümkün: PYD Rakka'ya giriyor.

PYD'nin Rakka'da DAEŞ'e karşı operasyonunda, ABD koalisyon unsurları ile havadan destek verecek.

Amerikalı askerî yetkililer SDG'nin DAEŞ'e karşı operasyonunda 30.000 PYD'li savaşçının yanı sıra 6.000 Arap militanın görev alacağını belirtiyor.

Bu savaşçıları, Pentagon tarafından gönderilen yaklaşık 300 Amerikan askeri eğitiyor.

PYD'nin Rakka'ya operasyon düzenlemesinin arka planını Suriye'deki saha dinamiklerini çok yakından takip eden AA muhabiri Samet Doğan'a soruyorum:

“PYD, istemeyerek, mecbur kaldığı için Rakka'ya giriyor diyebiliriz. Amerika'nın Halep'in kuzeyinde tek bir derdi var o da DAEŞ'in bölgeden temizlenmesi. Bunun için savaşacak kara birliklerini buldu. PYD aslında Rojava ile Afrin'in birleşmesi için Carablus ve Azez hattını ele geçirmeyi planlıyordu. Bütün planlarını bunun üzerine kurdu. Hatta, geçtiğimiz aylarda Afrin tarafından Azez'e saldırı bile düzenlemi��lerdi. PYD Amerika'nın bir şekilde Türkiye'yi ikna edeceğini ya da umursamayacağını düşünüyordu. Türkiye kararlılık gösterip bu hattın muhaliflerde kalmasını fiilen de destekleyince bu plan suya düştü. PYD belki de yüzlerce zayiat vereceği ve çıkarına olmayan bir savaşa giriyor. Bu süreçte Kürt gençleri sadece Amerika'nın paralı askeri oldu. Alınan desteğin bedelini kanla ödeyecekler. Daha dün DAEŞ Kamışlı'da bombalı araç saldırısı düzenledi. DAEŞ'in Rakka'dan silinmesi kolay olmayacak gibi görünüyor, zira her yeri mayınla, tuzakla döşediler. Ayrıca Irak'tan doğrudan Rakka'ya ulaşabileceği koridor da hâlen açık durumda. Neler olacağını yakında göreceğiz...”

Rakka'da askerî açıdan kendisinden çok daha yetkin DAEŞ güçleriyle savaşmaya kalkışan PYD'nin ne askerî açıdan, ne de siyaseten bu durumdan kazançlı çıkması mümkün değil.

Askerî açıdan büyük kayıpların verileceği açık. Siyaseten ise asla hak iddia edemeyecekleri ve yönetemeyecekleri bir Arap şehrine girmenin PYD için maliyeti yüksek olacak.

ABD'nin sağladığı silahların bedeli kanla ödenecek...

Türkiye
23 Mayıs 2016

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;