GÜNCEL

Ahmet TAŞGETİREN : Şüpheden kim yararlanır?

Tarih
30 Mayıs 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Ahmet Taşgetiren

Duayen bir avukat. İslami camia içinde. Tweet'i şöyle:

- Şüpheden devlet yararlanır!

Evrensel kural şu oysa:

- Şüpheden sanık yararlanır.

İroni var tweet'inde. Günümüzdeki yargı uygulamalarında yaşanan sıkıntıyı anlatmaya çalışıyor.

Aynı avukat, yarın 700 - 800 milyar doları bulacak tazminat davaları ile karşı karşıya kalınacağını ifade ediyor.

***

Hanefi Avcı'yı dinledim bir kaç TV programında. Sol ile mücadele eden bir emniyet görevlisi olarak Devrimci Karargâh davasında yargılanmış, yıllarca cezaevinde kalmıştı. Ne zaman? Yargıda FETÖ'nün esip gürlediği zaman. Diyor ki:

- FETÖ ile mücadele onbinlerce insanı cezaevine sokmakla olmaz.

Böyle bir mücadelenin yarın ortaya çıkaracağı sosyal sorunlara işaret ediyor.

Hanefi Avcı'nın FETÖ'yü koruması diye bir şeyden söz etmek mümkün değil. Ancak bence yine devlet-toplum ilişkilerinde ortaya çıkacak sancıları dikkate alarak, teröristlerle akıntıya kapılanları birbirinden ayırma noktasında daha makul çözümler aranması gerektiğine işaret ediyor.

***

Pek çok insan, bir yandan Ergenekon- Balyoz davalarında yaşanan hukuksuzlukların yol açtığı insan hakları ihlallerine bir yandan da herkesi aynı çuvala doldurmak yüzünden gerçek darbecilerin yargılanmaktan kurtulmasına işaret ediyorlar.

***

Kimi üst seviye yöneticilere yakın ya da varlıklı kişilerin tahliyesi ayrı bir tartışma alanı olarak devam ediyor. Acaba parasal girişimler ya da siyasal kayırmalarla bir özel koruma mı söz konusu?

***

İddianamesi bile yazılmadan yaşanan uzun tutukluluklar peşin bir cezalandırma süreci olarak devrede. Herkes suçluluğu ispat edilinceye kadar suçsuzdur kuralı da nerdeyse OHAL'e kurban gitmiş durumda, şüpheden sanık yararlanır, kuralı da... Suçsuzluğu ispat kuralı işliyor ya da şüpheden devlet yararlanır, kuralı.

***

Cezaevinde büyüyen çocuklar sorunu belki Türk ceza sistemi için kadim bir sorun. Ancak son süreçte “Ablalık vs.” gibi FETÖ ile “iltisak” gerekçesiyle o kadar çok kadın, belki genç kadın tutuklandı ki, 500 kadar emzikli çocuğun anneleriyle birlikte cezaevlerini paylaşmaları durumu ortaya çıktı. 

***

Cezaevi şartları ayrıca yoğunluk sebebiyle ciddi bir sorun teşkil ediyor. Her şeyin varıp “OHAL uygulaması” ile meşrulaştırıldığı bir süreç yaşanıyor.

***

Geçmişte HDP'li belediye başkanlarının kelepçelenmiş elleri ve sıraya dizilmiş halleri ile medya önünde fotoğraflanması bir provokasyon olarak nitelenmişti. Bugün “Çatı davası sanıkları”nın “İdam” sloganları atan kitleler önünden geçirilmesi ve üzerlerine urgan atılması yargı süreci açısından uluslararası algıya nasıl bir malzeme sunmuş oluyor?

***

Medya alanında yaşananlar “FETÖ bağlantısı” gerekçesinin gelişigüzel kullanımı açısından ayrı bir yargı sorununu ortaya çıkarıyor.

***

Bir de kayyım tayin edilen şirketlerin nasıl işletildiği - ya da işletilmediği sorunu yaşanıyor alttan alta. O alanın nasıl denetlendiğine, bir bakmak lazım açıkça.

***

OHAL komisyonu denen hadise... İtiraz komisyonu ya da... Ne zaman işleyecek, nasıl işleyecek, işleyişte etkili çevrelerin müdahalesi olacak mı, bir yerlere ulaşıp iş bitirenler oralarda da ulaşma kanalı bulacaklar mı ya da hiç kimseyi bulamayanlar adaleti daha çok çok mu bekleyecekler? Bu iş dereye su gelinceye kadar kurbağanın gözü pörtler noktasına mı gelecek?

***

İhraçlar ve açığa almalar ayrı bir feryadı figan alanı. Binlerce insanın kapısının tıpkı benim gibi “Bende o 14 maddeden hiçbirisi yok ama ihraç edildim, açığa alındım” diye çalındığını tahmin etmek zor değil.

***

Son olarak şunu söyleyeyim: FETÖ operasyonunun büyük ağırlığı muhafazakar tabana yönelik gerçekleşiyor. Bunun siyasi faturası tahmin edilenden çok daha derin olacaktır, zaten oluyor.

***

Adalet mülkün temelidir.

Muhafazakar dünyanın en bilinen değeridir bu. 100 yıl içinde kurulu düzenin yargı sistemi yüzünden büyük acılar yaşamış muhafazakar camia olarak bu sınavda kaybedilmemeli.


Star
30 Mayıs 2017 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Ali

  31 Mayıs 2017 13:37
  0 1
  Yorum yapan arkadaşlar, adalet herkese birgün lazım olur. Dün de FETÖ'cüler suçlu suçsuz demeden herkesi hapse tıkıyordu. (Hapse tıkılanlardan Ergenekon'da birçok hain vatan düşmanı da bugün masumların kılıfına sığınıp serbestçe dolaşıyor o da ayrı bir konu) Astığım astık, kestiğim kestik diyorlardı. Akıbetleri ortada. Allah razı olsun Ahmet Bey adalet talebinde bulunmuş. Bunun neyinden gocunuyorsunuz.
 • mustafa bozdemir

  30 Mayıs 2017 18:37
  3 1
  Ahmet bey bunca darbe mağduru ve 40 yıldır aldatılan müslüman varken üçyüz beşyüz ablanın ve zorba ve darbeci generallerinin görüntüsünü batıda uyandıracağı algıyı endişe etmiş....yazıklar olsun size ahmet bey.Bu ne naiflik yahu...10 yıla yakın fetönün gazetelerin de yazdın anlaşılan etkilerinden hala kurtulamamışsın...yazık yazık.entellektüel ve bilgi sahibi olmak yetmiyor aynı zamanda feraset sahibi de olmak lazım....!
 • Kadıoğlu

  30 Mayıs 2017 16:18
  2 0
  Batının nasıl anlaması çok mu önemli ahmet bey. Batı hep tanımladı hiç tanımadı. Ahmet bey yoksa paralelcilerle destek vermenin başka bir kılıfı mı
 • hursit dilaver

  30 Mayıs 2017 15:41
  1 0
  en güzel, dün de yazdım hepsini tutuksuz yargılamak. ama tek korkum. sokaga çıktıklarında şehit aileleri bunu yanlarına bırakmaz. başkaları da, hatta arkadaşları da. onun için ben uzun yıllar sürecek davalar yerine ki bizim hukuk sistemimiz böyle. salıverin sokağa, HALK GEREĞİNİ YAPAR.ahmet taşgetirenin de hatırı kırılmaz. yani 1980nin dev yol davaları ne kadar sürdü. ona bakin.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;