GÜNCEL

Karar yaklaştı, altın uçuşa geçti! Tüm zamanların rekoru...

Tarih
18 Mart 2023
İzlenme
Kişi

Ons altın, Fed faiz kararı yaklaşırken 1960 dolar bandını hızla aşarak 11 ayın zirvesini gördü. Gram altın fiyatı da 1.200 TL'yi aşarak tüm zamanların zirvesini test etti.

 

 

 

Altın fiyatları yükselişini güçlendirdi. Ons altın 11 ayın zirvesini tazerlerken yurt içinde gram altın fiyatı da buradan esen rüzgarın etkisiyle tüm zamanların zirvesini gördü. Altın fiyatları yükselecek mi düşecek mi? İşte son dakika gelişmeleriyle beraber canlı altın fiyatları...

ALTIN FİYATLARI TÜM ZAMANLARIN REKORUNU KIRDI

ABD'de 3 bankanın iflası ve bankacılık sektöründe yaşanan krizin Avrupa'ya da sıçrayacağı endişesi yatırımcıları güvenli liman arayışına yöneltti. Yaşanan krize ek olarak Fed'in faiz artırım sürecinde yumuşayacağı beklentisinin artması ve Mart FOMC toplantısı yaklaşmasıyla altın yeni rekorunu kırdı.

Fed'in enflasyonu baskılamak için şahin politikalar güderek yüksek faiz artırımı yapacağı beklentileri ABD'de başlayan bankacılık krizi sonrası yerini güvercin para politikası beklentisine bıraktı. Bu durum altına yaradı.

ALTIN GRAM FİYATI 1200 TL'Yİ AŞTI

Ons altın fiyatları yaklaşık 11 ay sonra 1945 dolar bandını aşarken, buradan esen rüzgarın etkisiyle de gram altın 1200 TL'yi aşarak tüm zamanların zirvesini gördü.

Ons altın en son 19 Nisan 2022 tarihinde bu seviyenin üzerinde işlem görmüştü. Yurt içinde ise yeni rekor öncesi gram altın için tüm zamanların zirvesi 1185 TL düzeyinde bulunuyordu.

ABD ENFLASYON VERİSİ BEKLENTİLERE PARALEL GELDİ

Şubat ayı ABD enflasyon verisi açıklandı. Enflasyon verisi Fed'in faiz kararı için belirleyici olduğundan ekonomistlerin radarında yer alıyordu. ABD enflasyon verisi Şubat döneminde beklentilere paralel yüzde 6 düzeyinde gerçekleşti.

ABD enflasyon verisi Fed'in 22 Mart'ta vereceği faiz kararı için kritik önem arz ediyordu. Banka krizleri ve enflasyon verisi öncesi Fed'in 50 veya 75 baz puan faiz artırması öngörülüyordu. Ancak yaşanan son gelişmeler beklentileri alt üst etti.

FED'İN FAİZİ SABİT TUTMA İHTİMALİ GÜÇLENİYOR

ABD'de Silvergate, Silicon Valley ve Signature Bank'ın batması riskli varlıklardan çıkışı beraberinde getirirken altın ve tahviller başta olmak üzere güvenli liman talebini artırdı. Ekonomistler artık 22 Mart'ta Fed'in faizi sabit tutabileceği beklentisinin arttığını ifade etti.

Enflasyonda yaşanan beklentilere paralel gerileme Fed'in faiz indirim sürecine ara verebileceği veya daha düşük bir oranda faiz artırımı yapabileceği algısını güçlendirdi. Piyasadaki fiyatlamalar Fed'in faizi sabit tutabileceği veya 25 baz puan artırım kartını kullanabileceği yönünde oluşmaya başladı.

AVRUPA'DA CREDIT SUISSE HABERLERİ TAKİP EDİLİYOR

ABD'de Silvergate ile başlayarak Silicon Valley Bank ile devam eden bankacılık krizi Avrupa'da Credit Suisse ile devam etti. Bankacılık krizine karşı 54 milyar dolarlık dev bir kurtarma paketi gelmesi Credit Suisse üzerinde bir miktar toparlanmaya neden olsa da bugün göstergeler yine kırmızıya döndü.

Çarşamba günü yüzde 25'in üzerinde değer kaybeden Credit Suisse hisseleri dün yüzde 18 yükselmesinin ardından bugün yine değer kaybederek yüzde 10'un üzerinde geriledi.İsviçre Merkez Bankası'nın kurtarma hamlesinin ardından güvenin tam olarak tesis edilemesi gerilemede etkili oldu.

FED FAİZ KARARI NE OLACAK?

Ekonomiyi soğutarak enflasyondaki yükselişini frenlemek adına sert faiz artırımları yapan Fed'in para politikasında yumuşamaya gitmesi bekleniyor. Fed'in 10 yılların en yüksek faiz artırımları karşısında enflasyon bir miktar gerilesede ABD ekonomisi üzerinde resesyon çanları çalmaya başladı. Son yaşanan banka krizleri de para politikasında atılan adımların yan etkileri olarak görüldü.

FOMC toplantısı 21-22 Mart tarihinde gerçekleşecek. Toplantı sonrası Fed faiz kararını verecek. Yatırım kuruluşları ve analistler Fed'in bu toplantıda pas geçeceğini veya 25 baz puan faiz artırıma gidebileceği yönünde görüş bildirdi.

Fed'in şahin politikalardan güvercin politikalara evrileceği beklentisi de altın fiyatlarını destekleyen bir diğer unsur olarak dikkat çekti.

FED VE ECB'DEN FAİZ ARTIRIM BEKLENTİSİ AZALDI

Küresel bankacılık sektöründeki yaşanan bu son gelişmeler ABD Merkez Bankası Fed ve Avrupa Merkez Bankası ECB'den faiz artırım beklentilerinin gerilemesine neden oldu.

 

(Sabah gazetesi)

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü

Copyright © 2024 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;